Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Neutralność klimatyczna 10 lat wcześniej. PGE zmienia strategię i przyspiesza zieloną transformację

Polska Grupa Energetyczna zamierza porzucić węgiel w 2030 roku, a dziesięć lat później osiągnąć zeroemisyjność

PGE zaprezentowała nową strategię na najbliższe dekady i nie brakuje w niej zaskoczeń. Zaktualizowany plan zakłada, że do 2030 roku spółki z grupy przestaną korzystać z węgla do wytwarzania energii i ciepła. Z kolei cała PGE ma być zeroemisyjna już w 2040 roku (poprzednia strategia wyznaczała taki cel na rok 2050).

Jak tłumaczył na konferencji prasowej prezes PGE Wojciech Dąbrowski, modyfikacja to efekt obecnej sytuacji w Europie i na świecie, która przyspiesza transformację energetyczną. Jednocześnie przekazał na spotkaniu z mediami, że spółka porzuca zamysł, by rozwijać się poza granicami kraju. – Koncentrujemy się na Polsce, myśleliśmy o ekspansji, zrobiliśmy nawet wstępne rozpoznanie, ale wycofaliśmy się z tych planów. Intencją PGE pozostaje bycie liderem transformacji w kraju – mówił.

Przeczytaj też: Rozpędzona Polenergia liczy zyski i emituje kolejne akcje

Nowa strategia przewiduje, że spółka przeznaczy na inwestycje ok. 125 mld zł do 2030 roku. Około 70 mld zł pochłoną projekty OZE (odnawialne źródła energii), a 30 mld zł – modernizacja sieci dystrybucyjnej. W przypadku inwestycji w sieć nakłady pozwolą na to, by PGE co roku mogła zwiększać dostępność przyłączy dla OZE o 1 GW. Na początkowym etapie realizacji strategii roczne nakłady na inwestycje wyniosą ok. 8 mld zł, później wzrosną do nawet 20 mld zł.

Grupa do 2040 roku zamierza zgromadzić w portfelu do 12 GW mocy w OZE – 7 GW w offshore wind (morska energetyka wiatrowa), a także ok. 3 GW w fotowoltaice i 1,5 GW w lądowych farmach wiatrowych. Kurs na transformację obierze także w kwestii ciepłownictwa, które ma przechodzić na nisko- i zeroemisyjne źródła ciepła. Pewne kroki w tym zakresie PGE już poczyniła – np. w Elektrociepłowni Gdańsk wymieni konwencjonalne kotły na wielkoskalowe pompy ciepła. Nie pominięto także roli elektrowni szczytowo-pompowych (de facto – wodnych magazynów energii) w przyszłości – PGE zamierza je rozwijać. W tym kontekście warto przypomnieć o planach na projekt Młoty. Podobnie w przypadku bateryjnych magazynów energii.

Przeczytaj też: Pół roku naboru do „Grantu OZE”

W planach spółki znalazło się też miejsce dla wodoru – H2 ma być jednak produkowany głównie na sprzedaż, dla transportu ciężkiego w kraju, przynajmniej w najbliższych latach. Później PGE nie wyklucza porzucania gazu ziemnego na rzecz wodoru i paliw alternatywnych. Co interesujące, choć grupa straci istotną część swoich aktywów (elektrownie węglowe trafią do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego), to nadal zamierza walczyć o tytuł największego producenta energii elektrycznej w kraju. Grupa ma ten cel osiągnąć w 2035 r.

Aby osiągnąć zeroemisyjność w 2040 r., w strategii założono rozwój technologii wychwytu CO2, a także korzystania z tzw. offsetu (czyli równoważenia własnych emisji np. nasadzeniami drzew). W spółce pojawi się także nowy członek zarządu, który będzie odpowiadał za ESG (ang. Environmental, Social and Governance), czyli wpływu PGE na środowisko, a także społeczną odpowiedzialność spółki i wewnętrzny ład korporacyjny. Nie podano jednak informacji, kiedy nowe stanowisko w zarządzie zostanie utworzone.

Okiem redaktora

W nowej strategii PGE widać jak na dłoni efekt tworzenia się NABE. Spółka, dotychczas opierająca swoją działalność na węglowych aktywach, pozbywając się ich na rzecz państwa, ma spore oczekiwania co do przyszłości. Brak węgla sprawi, że łatwiej będzie jej znaleźć inwestorów, zwłaszcza zagranicznych, do sfinansowania ambitnych planów.

 

Nieznany pozostaje koszt programu jądrowego realizowanego przez PGE wspólnie z KHNP i ZE PAK. Wszystkie informacje o kosztach i inwestycjach PGE dotyczą perspektywy do 2030 roku. Wówczas projekt jądrowy będzie zapewne dopiero po ukończeniu etapu uzyskiwania pozwoleń, etc., więc wydatków związanych z jego budową nie ma w zaktualizowanej strategii.

Kacper Świsłowski
KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies