Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE przebuduje elektrociepłownię w Gdańsku. Pojawią się ogromne pompy ciepła

Inwestycja obejmuje także montaż akumulatora energii cieplnej, który stanie na terenie jednostki. Finał prac wyznaczono na 2028 rok

Polska Grupa Energetyczna ogłosiła, że rusza z kolejnym etapem modernizacji elektrociepłowni w Gdańsku. Jednostka zarządzana przez PGE Energia Ciepła do końca 2028 roku przejdzie ogromne zmiany. Zacznie korzystać z czterech wielkoskalowych pomp ciepła o łącznej mocy 80 MW, zyska też akumulator ciepła. Wszystko po to, by zapotrzebowanie na ciepło w mieście pokrywać z zeroemisyjnych źródeł.

Przeczytaj też: Małe reaktory jądrowe szansą dla ciepłownictwa

Pompy ciepła mają zastąpić bloki na węgiel, które obecnie są podstawowym źródłem energii w EC Gdańsk. Jednostka już teraz korzysta także z kotłów elektrodowych, które nadmiar energii elektrycznej w systemie zamieniają w ciepło. Planowaną transformację zobrazowano krótkim nagraniem zamieszczonym przez PGE.

Poprawie energooszczędności przysłuży się natomiast akumulator, czyli zbiornik o wysokości 60 metrów i 30 metrach średnicy, który zmieści do 35 mln litrów wody o temperaturze 98 stopni Celsjusza. Ma gromadzić ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie będzie mniejsze od produkcji, a oddawać je do sieci, gdy wystąpi taka potrzeba. W ten sposób będzie bilansował zużycie paliwa. Jak wskazuje PGE, pojemność zbiornika odpowiada „dobowemu zapotrzebowaniu gdańskiej sieci w okresie letnim”.

Poza oszczędnościami na paliwie (mniejsze zużycie węgla czy oleju), gdańszczanki i gdańszczanie będą mogli cieszyć się z mniejszego wpływu elektrociepłowni na klimat. Po ukończeniu inwestycji emisja CO2 z zakładu zmniejszy się o prawie 300 tys. ton rocznie.

Przeczytaj też: Pierwsze magazyny energii z fabryki Northvolt w Gdańsku

Modernizacja elektrociepłowni w Gdańsku jest jedną z kilku, które obecnie są prowadzone w Polsce. Podobny proces przechodzi Elektrociepłownia Żerań w Warszawie, którą zarządzą PGNiG Termika (grupa Orlen). Powstanie tam największy w Unii Europejskiej magazyn ciepłej wody, o wysokości 70 metrów i średnicy 36 m. Zmieści ok. 61 mln litrów wody o temperaturze 98 st. C. Z akumulatora korzysta już od jakiegoś czasu druga ze stołecznych elektrociepłowni – Siekierki.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies