Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pół roku naboru do „Grantu OZE”. 2,4 tys. wniosków na dofinansowanie fotowoltaiki na blokach

Dotychczas rozdysponowano 67 mln zł z puli prawie 450 mln przewidzianej w programie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podsumowało pół roku naboru do programu, który wspiera m.in. zakładanie fotowoltaiki na budynkach wielorodzinnych i blokach. Jak przekazał Waldemar Buda, szef resortu, dotychczas wpłynęło 2,4 tys. wniosków o dopłaty. Liczba przyznanych grantów wynosi ponad 1,2 tys.

Łącznie samorządom, spółdzielniom i wspólnotom przekazano 67 mln zł. Oznacza to, że do rozdysponowania pozostaje ogromna pula pieniędzy – budżet programu to blisko 450 mln zł.

Przeczytaj też: Tauron skontroluje instalacje fotowoltaiczne

Program „Grant OZE” będzie realizowany do połowy 2026 r. i w jego ramach można uzyskać finansowanie wynoszące do 50 proc. kwoty inwestycji. Pieniądze są prefinansowane przez Polski Fundusz Rozwoju ze środków z KPO. Za przyznawanie grantów odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego. Poprzez nowy program rząd zamierza przenieść prosumencki boom w gospodarstwach jednorodzinnych także na bloki etc. Wsparciem, poza fotowoltaiką, objęte są także inwestycje w pompy ciepła czy magazyny energii, ale i termomodernizacje budynków.

MRiT zaznacza przy tym, że dzięki dotacjom inwestycje wspólnot i spółdzielni zwracają się szybciej. Jako przykład resort podaje budynek przy ul. Kondratowicza w Warszawie, na którym zamontowano instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW. Jej koszt to około 220 tys. zł netto. Z tego połowę pokryto z grantu OZE. „Szacuje się, że panele na budynku przy ul. Kondratowicza wyprodukują rocznie energię o wartości 30 tys. zł. Dzięki temu zwrot wydatków na fotowoltaikę może nastąpić po zaledwie czterech latach” – przekonuje resort.

Przeczytaj też: Enea kupuje farmy fotowoltaiczne

Wspólnoty mieszkaniowe czy spółdzielnie dzięki instalacji własnych źródeł energii mają przede wszystkim zmniejszyć pobór prądu z sieci, co przełoży się na niższe rachunki dla mieszkańców.

Lada moment zyskają oni jeszcze jedno ułatwienie – na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zmienia przepisy dla tzw. prosumentów lokatorskich, dzięki czemu wspólnoty, spółdzielnie itd. będą mogły zmienić formę rozliczeń za prąd. Obecnie „wynagrodzenie” za produkcję energii elektrycznej otrzymują w formie obniżki rachunków. Zamiast tego uprawnione podmioty będą mogły uzyskać pieniądze za wytworzony prąd.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies