Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Warszawa radzi mieszkańcom, jak reagować na zmiany klimatu. Miasto wydało poradnik

Autorzy publikacji zachęcają m.in. do gromadzenia wody deszczowej i oczywiście – zrywania betonowych powierzchni

Ze stron warszawskiego urzędu miasta można pobrać „Warszawski poradnik adaptacji do zmiany klimatu”. Udostępniono go z myślą o mieszkańcach, ale nie tylko – wiedzę z niego czerpać mogą także lokalni działacze, przedstawiciele wspólnot czy przedsiębiorcy.

Przeczytaj też: Jak zagłosują „debiutanci” i co ich interesuje?

„Zeschnięte, pożółkłe trawniki przed blokiem, roztapiający się asfalt, a może zalane piwnice i tunele w drodze do pracy. Brzmi znajomo?” – pytają autorzy, wskazując, że zmiany klimatu są dotkliwe zwłaszcza na terenach zurbanizowanych (co odczuliśmy np. w trakcie lipcowej fali upałów w tym roku). Dlatego konieczne są działania – nawet te najmniejsze – by poprawić jakość życia w miastach.

Rekomendowane jest tworzenie niecek retencyjnych i ogrodów deszczowych (zbierających wodę), a poradnik zawiera dokładny opis jak je zaadaptować, a także jakie rośliny w nich sadzić. Nie brakuje propozycji, jak wybrać zbiornik retencyjny i jak go podłączyć. Niektóre porady są oczywiste, jak te o zakładaniu łąk kwietnych w miejsce trawników, albo te o walce z betonozą. Bardziej oryginalne pomysły dotyczą np. dachów, na których można sadzić rośliny.

Przeczytaj też: Sopot najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

Przedsięwzięcia na większą skalę, jak na przykład tzw. parki kieszonkowe, można sfinansować z budżetu obywatelskiego – przekonują twórcy poradnika, zamieszczając wskazówki, jak starać się o takie wsparcie.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies