Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dla nich to pierwsze głosowanie w życiu. „Debiutanci” zainteresowani klimatem, ale zmęczeni

Najnowszy sondaż wskazuje, czego oczekują osoby idące po raz pierwszy do urn wyborczych. Chcą czystszego powietrza, ale ich największe obawy nie są związane z klimatem

W nadchodzących wyborach parlamentarnych weźmie udział blisko 1,5 mln „debiutantów”. To wyborcy w wieku 18-21 lat, którzy nigdy wcześniej nie głosowali. Firma doradcza Lata Dwudzieste opublikowała właśnie wyniki sondażu przeprowadzonego przez firmę Lata Dwudzieste na zlecenie agencji Profeina i Clean Air Fund. Młodych pytano o program „partii idealnej”, stosunek do spraw związanych z ochroną środowiska, klimatem, jakością powietrza i energetyką.

Przeczytaj też: Lipiec 2023 r. jest najgorętszy w historii

59 proc. ankietowanych wskazało, że martwi się zmianami klimatu i zanieczyszczeniem powietrza, a 39 proc. chciałoby zaangażować się w działalność proekologiczną. Jednocześnie co trzecia osoba oceniła, że jest już znudzona tym, co mówi się o sprawach środowiskowych (w tej części ankiety wyrażano opinie na temat poszczególnych stwierdzeń, dlatego wyniki nie sumują się do 100 proc.).

Wybierając wskazówki dla „partii idealnej”, młodzi Polacy i Polki w pierwszej dwudziestce umieścili siedem postulatów związanych z zieloną transformacją czy klimatem. 35 proc. debiutantów oczekuje rozwoju komunikacji publicznej, 28 proc. – ograniczenia wycinki lasów, a 24 proc. – by Polska przyspieszyła transformację energetyczną i jeszcze bardziej postawiła na odnawialne źródła energii.

Jednocześnie waga np. ekologii w systemie wartości najmłodszych pełnoletnich jest niewielka – zajęła 25. miejsce na liście składającej się z 29 propozycji. Wyraźnie widać, że sprawy transformacji są na dalszym planie, ponieważ młodzi bardziej obawiają się inflacji, skutków wojn. Zdecydowanych działań państwa oczekują raczej w dziedzinie obniżenia podatków czy poluzowania prawa aborcyjnego.

Przeczytaj też: Sopot najbardziej ekologicznym miastem w Polsce

„Co ciekawe, młode kobiety są wyraźnie bardziej progresywne i proekologiczne niż młodzi mężczyźni. Bardziej martwią się zanieczyszczeniem powietrza, zmianą klimatu i utratą bioróżnorodności, a także częściej niż mężczyźni wskazują, że chcą mieć w okolicy zieleń i dobry transport publiczny” – czytam w podsumowaniu wyników sondażu. W dodatku to wśród kobiet partie mogą szukać głosów – częściej od mężczyzn wybierały odpowiedź „trudno powiedzieć”, gdy pytano o preferencje partyjne.

Z pełnymi wynikami sondażu i towarzyszącym mu raportem można zapoznać się pod adresem mlodziwyborcy.pl

Fot. Image by rawpixel.com

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies