Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
NuScale stara się o kolejne zezwolenia. Zmodyfikowany reaktor pod lupą dozoru jądrowego

Spółka po zwiększeniu mocy projektowanego reaktora SMR musi od nowa uzyskać wszystkie zgody amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego

NuScale Power, spółka, która pracuje nad własnym małym reaktorem jądrowym (SMR), poinformowała o kolejnych krokach podjętych w ramach dialogu z amerykańską Komisją Nadzoru Jądrowego (NRC). Regulator przyjął od niej wniosek o zatwierdzenie standardowego projektu (SDA) reaktora Voygr o mocy 77 MW. Ruch taki był niezbędny, ponieważ przed laty NuScale zgłaszało analogiczny wniosek, ale dla reaktora o mniejszej mocy – 50 MW. Wymagana była więc aktualizacja parametrów. Mniejsza wersja SMR ma już odpowiednią certyfikację, którą uzyskała na początku 2023 roku.

Przeczytaj też: Westinghouse z planami na własny SMR

Złożenie wniosku o zatwierdzenie projektu rozpoczyna wszystkie procesy związane z pozwoleniami od nowa. Możliwe, że przebiegną one szybciej niż w przypadku mniejszego modelu, choćby dlatego, że dotyczą jedynie zmodyfikowanej wersji reaktora. Później NuScale może ubiegać się o licencję na budowę i eksploatację SMR. Według planów firmy, pierwsza elektrownia jądrowa wyposażona w sześć reaktorów Voygr miałaby zostać uruchomiona w 2029 roku na terenie Idaho National Laboratory.

Postępy prac NuScale interesują w Polsce szczególnie miedziowyKGHM, który ma umowę z firmą w zakresie rozwoju SMR. Polska spółka w kwietniu tego roku zawnioskowała o tzw. decyzję zasadniczą dla małych reaktorów modułowych, a w lipcu dostała zielone światło od resortu klimatu. Poza Polską NuScale zacieśnia współpracę z podmiotami w Rumunii, gdzie mają powstać m.in. specjalne centra szkoleniowe dla przyszłych kadr obsługujących SMR-y.

Przeczytaj też: Komisja Europejska dofinansuje badania nad SMR

Założony w 2007 roku NuScale od lat pracuje nad autorskim małym reaktorem jądrowym. Obecnie, po modyfikacjach, zamierza sprzedawać SMR o nazwie Voygr w konfiguracjach składających się z 6 lub 12 modułów po 77 MWe każdy.

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies