Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Francuski EDF dołącza do wyścigu o małe reaktory. Złożył wniosek w sprawie technologii Nuward

Nuward, spółka oddelegowana przez EDF do pracy nad małym reaktorem modułowym, dostarczyła pierwsze wnioski do francuskiego urzędu nadzoru jądrowego

Francuski gigant energetyczny EDF przystąpił do prelicencjonowania swojego modelu małego reaktora jądrowego (SMR). Nuward, spółka wchodząca w skład grupy, złożyła do Autorité de Sûreté Nucléaire wniosek o wydanie wczesnej opinii o planowanych rozwiązaniach projektowych i bezpieczeństwie reaktora.

Przeczytaj też: Ruszyły konsultacje ws. elektrowni jądrowej w Polsce

Dozór jądrowy we Francji zapozna się teraz z załączoną dokumentacją, do której może zgłosić uwagi. Wniosek to początek długiej drogi do uzyskania szeregu pozwoleń i ostatecznie – rozpoczęcia budowy obiektu jądrowego. Proces można przyrównać do tego, który rozpoczął się również w Polsce: spółki zainteresowane rozwojem SMR składały do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii.

Jak dotąd SMR od EDF w Polsce zainteresowany jest wyłącznie Respect Energy. Na początku 2023 r. spółki podpisały umowę, w ramach której mają zbadać możliwości wdrożenia małych reaktorów Nuward w naszym kraju. Co o nich wiadomo? Docelowo instalacja ma składać się z dwóch niezależnych reaktorów o 170 MW każdy. Ma pracować w kogeneracji, czyli produkować zarówno energię elektryczną, jak i ciepło.

Przeczytaj też: Zielone światło dla dużego i małego atomu. Są decyzje

W kwietniu br. małe reaktory doczekały się wsparcia od Komisji Europejskiej. Euroatom, Europejska Wspólnota Energii Atomowej, otrzyma z Brukseli 132 mln euro na badania i szkolenia związane z SMR.

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies