Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Magazyny energii, fotowoltaika i wiatraki. Norweski gigant ogłosił plany inwestycyjne w Polsce

Statkraft skupia się na produkcji czystej energii elektrycznej, przede wszystkim z elektrowni wodnych

Statkraft do 2030 roku zamierza mieć w Polsce ponad 1 GW mocy w projektach OZE (odnawialne źródła energii). Państwowy koncern energetyczny z Norwegii chce rozwijać się w trzech obszarach: fotowoltaice, energetyce wiatrowej oraz magazynach energii. Jako deweloper będzie ten plan realizować na kilka sposobów. Planuje fuzje i akwizycje, nawiązywanie partnerstw z deweloperami oraz inwestycje w nowe projekty OZE.

Przeczytaj też: Przemysł wiele zyska na własnych OZE i liniach bezpośrednich

Firma na razie nie ujawnia swoich planów w szczegółach. Zastrzega, że będą one zależeć od krajowych regulacji oraz rozwoju infrastruktury sieciowej w Polsce. Na stronach polskiego oddziału Statkraft można znaleźć informacje zachęcające właścicieli gruntów czy samorządy do wejścia we współpracę.

Norweska spółka jest w Polsce obecna od 2018 roku, dotąd zajmowała się jednak handlem „zieloną” energią elektryczną poprzez umowy PPA (długoterminowe kontrakty na dostawę prądu dla biznesu). W 2022 roku działalność rozpoczęło biuro spółki odpowiedzialne za rozwój portfela OZE nad Wisłą.

Statkraft działa w 21 krajach. Rocznie wytwarza ok. 67 TWh energii elektrycznej. 96 proc. z niej pochodzi z odnawialnych źródeł, przede wszystkim z elektrowni wodnych (dla porównania w Polsce w 2022 roku całkowita produkcja energii wyniosła 175 TWh). Spółka jest w dobrej sytuacji finansowej – rok 2022 zamknęła z zyskiem netto wynoszącym blisko 2,6 mld euro.

Przeczytaj też: Nowe perspektywy dla energetyki wiatrowej w Polsce

To już drugi koncern z Norwegii, który spróbuje swoich sił w Polsce. Od lat obecny jest u nas Equinor (daw. Statoil), który zaangażował się w offshore wind (morska energetyka wiatrowa). Wspólnie z Polenergią zbuduje trzy farmy wiatrowe na Bałtyku. Ma także plany na fotowoltaikę, niedawno zaczął testy drugiej, dużej elektrowni fotowoltaicznej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies