Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Gdańsku powstała największa w Europie fabryka magazynów energii. To pierwszy etap inwestycji Northvolta

Budowa trwała od końca 2021 roku. W przyszłości zakład zostanie jeszcze rozbudowany

Szwedzki Northvolt, a konkretnie jego polska odnoga, 19 maja ukończył budowę fabryki Northvolt II w Gdańsku. Na potrzeby zakładu na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego powstały obiekty o łącznej powierzchni 25 tys. m2, to m.in. hala produkcyjna i budynek biurowy.

Zgodnie z zapowiedziami złożonymi przed rozpoczęciem budowy pod koniec 2021 r., część fabryki zostanie zautomatyzowana, m.in. dzięki wykorzystaniu samojezdnych wózków widłowych. Produkcja w zakładzie ma rozpocząć się pod koniec 2023 r., gdy zakończy się wyposażanie biur, laboratorów czy montaż linii produkcyjnej. Wtedy nastąpi też oficjalne otwarcie.

Przeczytaj też: Samorządy w Polsce coraz chętniej sięgają po pojazdy na wodór lub prąd

Northvolt będzie w Gdańsku produkować stacjonarne i mobilne magazyny energii, a także systemy bateryjne dla przemysłu. Wśród spółek, które są klientami polskiego oddziału firmy, znalazł się m.in. Siemens. Warto zaznaczyć, że fabryka nie będzie produkować baterii do aut elektrycznych, tym zajmuje się m.in. zakład spółki w Szwecji – Northvolt Ett.

Na obecnym etapie zdolność produkcyjna zakładu sięgnie 5 GWh rocznie (taka będzie łączna pojemność magazynów i baterii wytworzonych w Gdańsku). Jak zapewnia Northvolt, takie możliwości sprawiają, że gdańska inwestycja może nosić tytuł największej fabryki magazynów energii w Europie. Moc produkcyjna ma w przyszłości jeszcze wzrosnąć. Planowana jest rozbudowa zakładu i zwiększenie możliwości produkcyjnych do 12 GWh rocznie.

Przeczytaj też: Rimac jak Elon Musk. Rusza z produkcją magazynów energii

Northvolt, producent baterii do pojazdów elektrycznych i magazynów energii, planuje budowę podobnego zakładu w Niemczech, w Heide niedaleko Hamburga. Gigafabryka ma mieć moc produkcyjną aż 60 GWh rocznie, ale projekt napotyka różne trudności. Northvolt Polska, o czym pisaliśmy, zamierza wykorzystać zakład w Gdańsku do realizacji projektu grantowego z Unii Europejskiej. Więcej o planach związanych z przedsięwzięciem NorthStor Plus w wywiadzie z prezesem Northvolt Poland Robertem Chryc-Gawrychowskim.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies