Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nadchodzi nowa królowa morskich farm wiatrowych. Ukończono montaż turbin u wybrzeży Holandii

Największa morska elektrownia wiatrowa na świecie zacznie produkować prąd jeszcze w tym roku

Morska farma wiatrowa Hollandse Kust Zuid została ukończona – poinformował szwedzki koncern Vattenfall. W połowie czerwca zainstalowano ostatnią ze 139 turbin. Farma u wybrzeży Holandii na Morzu Północnym o mocy 1,5 gigawata będzie największą instalacją tego typu na świecie. Jej uruchomienie planowane jest jeszcze przed końcem 2023 roku.

Przeczytaj też: Ørsted i Vestas wytyczają nowy standard dla turbin wiatrowych

Poza Vattenfallem w projekt zaangażowany jest Siemens Gamesa (dostawca turbin). Elementy wiatraków wyprodukowano w Niemczech i Danii. Instalacja fundamentów i turbin trwała blisko dwa lata. Nie obyło się bez problemów: docelowo farma miała liczyć 140 turbin, ale w trakcie prac jeden ze statków instalacyjnych naruszył fundament. Po oględzinach zdecydowano, że uszkodzenia są zbyt duże i nie zostanie on wykorzystany.

Gdy z farmy Vattenfalla popłynie pierwszy prąd, szwedzka spółka będzie mogła chwalić się, że dysponuje największą morską elektrownią wiatrową na świecie. W ostatnich latach w sektorze offshore wind (morskiej energetyki wiatrowej) mało kto mógł rywalizować z dotychczasowym liderem, duńskim deweloperem Ørsted. Koncern w 2019 roku uruchomił Hornsea 1 u wybrzeży Wielkiej Brytanii (1,1 GW mocy). Trzy lata później pobił własny rekord, oddając do użytku Hornsea 2 o mocy 1,3 GW.

Przeczytaj też: PGE i Orlen szacują, ile mocy da się wycisnąć z kolejnych projektów wiatrowych

W najbliższych latach wyścig o moc na morzu będzie się tylko przyspieszać. Producenci tworzą nowe, coraz wydajniejsze modele turbin, a kolejne państwa Europy i świata zamierzają inwestować w morską energetykę wiatrową. Tylko na Morzu Północnym ma powstać nawet 150 GW nowych mocy do 2050 roku.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies