Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Dolina Biebrzy znów w ogniu. Susza zbiera żniwo

Trwa pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Warunki pracy straży pożarnej utrudnia susza

Cenne przyrodniczo tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego znów zagrożone. Pali się kilkanaście hektarów łąk w powiecie monieckim. Jak informuje wojewódzka straż pożarna, w gaszeniu pożaru udział bierze 30 jednostek. Strażacy używają również dromaderów i śmigłowca do zrzucania wody. Warunki pracy służb są trudne ze względu ukształtowanie terenu oraz panującą suszę.

Przeczytaj też: Wysyp chętnych na budowę wodnych magazynów energii

Nie da się obecnie powiedzieć, czy Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu zagrażają straty na skalę podobną do tej z 2020 roku, kiedy nastąpił największy pożar od dziesięcioleci. Obejmował on trzy tysiące hektarów łąk. Media obiegły wówczas nagrania pożaru, nie brakowało też fotografii pokazujących skalę ekologicznej katastrofy.

Przeczytaj też: Nowy problem w Turowie. Narracja rządu bez zmian

Niestety trzeba się przygotować na to, że tegoroczne lato będzie pełne takich kryzysowych sytuacji w Polsce. Przyspieszające zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość ekstremalnych zjawisk i katastrof ekologicznych. Na terenach niemal połowy lasów Polski występuje obecnie bardzo wysokie zagrożenie pożarowe. Tylko na południu kraju po ostatnich deszczach sytuacja jest ustabilizowana.

Foto: KW PSP Białystok

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies