Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W najbliższą sobotę startuje program „Mój prąd 5.0”. Rząd ujawnił wysokość dopłat, również do pomp ciepła

W trakcie piątej edycji programu do rozdysponowania jest na razie 100 mln zł

W sobotę 22 kwietnia o godz. 9 wystartuje nowa edycja programu „Mój prąd” – poinformowali w trakcie konferencji Togetair wiceminister klimatu Ireneusz Zyska oraz Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak mówił Zyska, wybór terminu uruchomienia programu nie jest przypadkowy - 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi.

Przeczytaj też: Istotne zmiany w umowach na prąd dla gospodarstw domowych

5. edycja „Mojego prądu” (MP 5.0), tak jak poprzednie, skierowana jest do tych osób, które chcą zostać prosumentami, lub już nimi są. W przypadku tej drugiej grupy z programu można skorzystać pod pewnymi warunkami. Jeśli nie uzyskali dofinansowania wcześniej, to jeżeli przejdą do nowego systemu rozliczeń (net-billingu), będą mogli ubiegać się o dopłatę.

Dla osób, które już przeszły z net-meteringu na net-billing i skorzystały ze środków z programu, przewidziano dopłaty do niektórych urządzeń. Obecnie każdy nowy prosument w kraju nie ma wyboru, od razu korzysta z systemu rozliczeń net-billingu.

MP 5.0 zakłada, że dofinansowanie będzie przysługiwać na:

  • magazyn ciepła (do 5 tys. zł dofinansowania);
  • pompę ciepła (od 4,4 tys. do nawet 28,5 tys. zł, kwota jest zależna od technologii wybranej pompy);
  • magazyny energii elektrycznej (do 16 tys. zł);
  • kolektory słoneczne (do 3,5 tys. zł);
  • systemy zarządzania energią HEMS/EMS (do 3 tys. zł);
  • fotowoltaikę (od 3 do 7 tys. zł).

Wysokość niektórych dopłat jest zależna od tego, w której grupie znajdzie się wnioskodawca. Informacje o podziale znajdują się na poniższej infografice.

I i II grupa wnioskodawców może liczyć na dopłaty rzędu 6-7 tys. zł na fotowoltaikę, z kolei III grupa – do 3 tys. zł. Nowością w programie jest dofinansowanie pomp ciepła i kolektorów słonecznych, które dotychczas nie były nim objęte. Za to dopłaty na nie można było otrzymać w ramach innych prośrodowiskowych programów jak np. „Moje ciepło”.

Przeczytaj też: W Polsce trwa boom na pompy ciepła. Kolejna firma inwestuje w fabrykę

Łączna kwota do rozdysponowania w nowej edycji to 100 mln zł. Jeżeli ten budżet zostanie wyczerpany, to według Zyski zabezpieczone jest jeszcze dodatkowe 400 mln zł, jeżeli zainteresowanie programem będzie duże.

Po wszelkie szczegóły NFOŚiGW i MKiŚ odsyłają na stronę programu „Mój prąd”, gdzie niedługo mają znaleźć się nowe zasady i wyjaśnienia.

Program „Mój prąd” zainaugurowano w sierpniu 2019 roku i nieprzerwanie jego głównym celem jest finansowanie przydomowych, zielonych źródeł wytwórczych. To m.in. ten program przyczynił się do wzrostu liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych. Do końca 2022 roku małe elektrownie słoneczne na dachach etc. osiągnęły łączną moc 9,2 GW. Z programu skorzystało ponad pół miliona gospodarstw domowych w Polsce, a w jego ramach przekazano ponad 2 mld zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies