Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Polsce trwa boom na pompy ciepła. Bosch będzie je produkować w fabryce na Dolnym Śląsku

Start produkcji w zakładzie planowany jest na przełom 2025 i 2026 roku

Bosch ogłosił, że postawi nową fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu. Wartość inwestycji to niemal 1,2 mld zł. Budowa ma rozpocząć się w 2024 roku, a pierwsze pompy ciepła zjadą z linii produkcyjnych na przełomie 2025 i 2026 roku.

Przeczytaj też: Budujesz lub kupujesz nowy dom? Pomyśl o pompie ciepła

W zakładzie powstanie ok. 500 nowych miejsc pracy. Jak deklaruje Bosch, zapotrzebowanie fabryki na energię elektryczną będzie pokrywane dzięki długoterminowym kontraktom (Power Purchase Agreements, czyli PPA). Spółka będzie płaciła za prąd wytwórcom energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W ten sam sposób zabezpiecza dostawy prądu dla innych zakładów w Polsce.

Zakład produkujący pompy ciepła w Polsce będzie kolejną podobną inwestycją spółki w Europie – fabryki tych urządzeń działają już w Niemczech, Szwecji i Portugalii.

Pompy ciepła w ostatnich latach cieszą się rosnącym zainteresowaniem, a w Polsce ich zakup jest wspierany dzięki rządowym programom. W 2022 r. byliśmy jednym z europejskich liderów pod względem liczby sprzedanych urządzeń tego typu. Popularność pomp ciepła rośnie też w innych państwach UE, więc podobnych inwestycji, jak ta Boscha, będzie przybywać.

Przeczytaj też: Boom na pompy ciepła w Polsce. Jesteśmy w czołówce Europy

Swoją pozycję na rynku pomp ciepła w Europie i Polsce chce poprawić też japoński Daikin, który pod Łodzią zbuduje fabrykę za 1,5 mld zł. Nad Wisłą powstać mają także zakłady Viessmana produkujące pompy ciepła, fabryka w Legnicy ma ruszyć w 2024 roku. Inwestycjami zainteresowana jest też Toshiba.

Fot. mat. prasowe Bosch

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies