Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Microsoft współpracuje ze startupem wychwytującym dwutlenek węgla. Będzie płacił mu za zbieranie CO2

Innowacyjna instalacja od CarbonCapture ma powstać w Wyoming w 2024 roku

Microsoft podpisał umowę ze startupem CarbonCapture, który zajmuje się technologiami wychwytu dwutlenku węgla z atmosfery (DAC, direct air capture). Informatyczny gigant z Redmond będzie płacił startupowi za pozyskiwanie CO2 z powietrza i magazynowanie go.

Przeczytaj też: Brytyjski projekt wychwytu CO2 za 2,5 mld funtów zawieszony

CarbonCapture zamierza w 2024 roku uruchomić autorski system wychwytu CO2. Instalacja nazwana „Project Bison” ma zacząć działać w Wyoming. Rozwiązanie bazuje na specjalnych modułach zdolnych do odfiltrowywania około 75 proc. CO2 z powietrza. Z zewnątrz urządzenia te wyglądają jak kontenery z wentylatorami.

„Wyssany” z powietrza dwutlenek węgla będzie rurociągami trafiać pod ziemię. Same moduły po napełnieniu się CO2 również mogą być transportowane, np. do miejsc, w których będzie można wysłać CO2 dalej.

Umowa z Microsoftem da CarbonCapture dodatkowe pieniądze na działalność. Nie ujawniono kwot, po jakich koncern będzie nabywał wychwycone CO2. Gigant z Redmond zamierza w ten sposób obniżać swój ślad węglowy, doliczając przechwycone CO2 do całkowitej emisji.

Przeczytaj też: Kanadyjski startup zmienia zlewy w kompostowniki

W ogłoszonej w 2020 roku strategii Microsoft zapowiedział, że będzie zeroemisyjny do 2030 roku. Z kolei do 2050 roku zamierza w wyniku swoich działań i inwestycji usunąć z atmosfery gazy cieplarniane, które wyemitował od powstania. W realizacji tego celu pomóc ma m.in. wart miliard dolarów fundusz, który inwestuje w innowacyjne, zielone rozwiązania.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies