Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wielkopolska staje się słonecznym zagłębiem. W miejscu po kopalni powstaje kolejna duża farma fotowoltaiczna

W projekt PV Przykona zaangażowane są EDP Renewables i Electrum

EDP Renewables i Electrum budują w Wielkopolsce jedną z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Elektrownia słoneczna w gminie Przykona ma mieć moc 200 MW. Spółki poinformowały właśnie o postępach na terenie budowy i jak wskazuje Electrum, prace inżynierskie zakończą się jesienią 2023 roku.

Przeczytaj też: Fotowoltaika przegoniła na chwilę elektrownie na węgiel kamienny

Farma zajmie 245 hektarów na terenach pokopalnianych, na których wcześniej działała odkrywka węgla brunatnego „Adamów”. Ta część Wielkopolski dzięki inwestycjom takim jak ta EDPR zamienia się powoli w fotowoltaiczne zagłębie kraju.

W pobliskiej gminie Kleczew, także na terenach pokopalnianych, powstaje inna duża farma. Buduje ją spółka z grupy Lewandpol. Będzie to elektrownia wiatrowo-słoneczna o mocy ponad 200 MW (z tego 193 MW mocy będzie mieć instalacja fotowoltaiczna). W projekt ten zaangażowana jest firma inżynieryjna Electrum z Białegostoku. O farmie Kleczew Solar & Wind pisaliśmy na początku bieżącego roku, gdy inwestor pozyskał kredyt od banków i Polskiego Funduszu Rozwoju. W gminie Przykona swoją elektrownię słoneczną buduje też Energa z Grupy Orlen, a w gminie działa już farma wiatrowa tej spółki. Niedaleko, w gminie Brudzew, także na terenach pokopalnianych działa też farma solarna ZE PAK o mocy 70 MW, która przez kilka lat była największą w Polsce.

Przeczytaj też: Instrat: im więcej OZE, tym więcej oszczędności

Elektrownia słoneczna EDPR pod względem wielkości będzie drugą w Polsce. Największą pozostanie farma Respect Energy w Zwartowie – jej moc wynosi 204 MW, a ma jeszcze wzrosnąć. Dzięki PV Przykona EDP Renewables wejdzie do polskiej czołówki pod względem mocy farm fotowoltaicznych. Więcej o tym, jaki jest aktualny potencjał odnawialnych źródeł energii w Polsce, przeczytasz w tekście: Policzono wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne i wiatrowe w kraju.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies