Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron zaczął budowę swojej pierwszej farmy wiatrowej na Śląsku

Elektrownia powstaje niedaleko Raciborza, pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną 28 tys. gospodarstw domowych

W Gamowie (woj. śląskie) na początku marca 2023 roku rozpoczęły się pierwsze prace związane z budową kolejnej farmy wiatrowej Taurona. Niedaleko Raciborza powstanie 15 turbin, z których każda będzie mieć moc 2,2 MW. Łączna moc instalacji to 33 MW. Energetyczny koncern zapowiada, że farma zostanie oddana do użytku w połowie 2024 roku. Jej możliwości wytwórcze pozwolą na zasilenie 28 tys. gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Hiszpański gigant energetyczny będzie produkował panele fotowoltaiczne

Tauron do tej pory uruchomił 11 farm wiatrowych na lądzie. Przy okazji uruchomienia ostatniej z nich, w listopadzie 2022 r., spółka ogłaszała, że zarządza łącznie pracą 200 turbin w całej Polsce. Ich łączna moc wynosi 416 MW. Rozwijane są cztery kolejne farmy wiatrowe, m.in. w województwie zachodniopomorskim i łódzkim.

Z kolei inwestycja w Gamowie na Śląsku jest pierwszą tego typu w tym regionie, za którą odpowiedzialny jest Tauron. W woj. śląskim spółka rozwija też inny projekt z sektora odnawialnych źródeł energii. W Mysłowicach powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w kraju.

Przeczytaj też: Francuski Total przejmuje polskie biogazownie

Tauron zapowiada, że będzie dalej rozbudowywać swoje odnawialne źródła energii (OZE). Do do 2030 roku chce mieć farmy wiatrowe o mocy 1100 MW. Moc elektrowni fotowoltaicznych ma natomiast osiągnąć 700 MW do roku 2025 i 1400 MW pięć lat później.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies