Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Londyński stadion z nową rolą. Będzie produkować energię elektryczną

W planach jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, ale również dostosowanie obiektu pod kątem zerowych emisji

London Stadium, na którym obecnie gra drużyna West Ham z Premier League, stanie się małą elektrownią słoneczną wynika z planów właściciela obiektu, London Legacy Development Corporation (LLDC).

Zgodnie z nowym planem, na dachu stadionu znajdą się panele fotowoltaiczne. Wstępny projekt ma powstać do końca 2023 roku nakładem 60 tys. funtów. LLDC zakłada, że na system paneli wyda łącznie ok. 4 mln funtów. Dodatkowo zbudowane zostaną mniejsze instalacje fotowoltaiczne w czterech miejscach stadionu, m.in. nad wejściem dla personelu. W tym wypadku koszty szacowane są na około 286 tys. funtów.

Przeczytaj też: Budimex wchodzi w e-mobilność

London Stadium wybudowano na Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku. Jego właściciel nie precyzuje, jaka będzie całkowita moc instalacji słonecznej na dachu. Zależy to od wyboru technologii, efektywności paneli etc. Stadionowa fotowoltaika ma jednak wytwarzać rocznie około 3000 MWh energii. LLDC liczy, że dzięki temu oszczędości na rachunkach za energię elektryczną będą wynosić do miliona funtów rocznie.

Jednocześnie planowana jest wymiana oświetlenia na stadionie na LED-owe, a także montaż pomp ciepła i systemów odzyskiwania ciepła. W przypadku tej części projektu koszty będą jeszcze wyższe, mają sięgnąć 50 mln funtów. To jednak wstępna koncepcja, prace nad nią nadal trwają.

Jak zauważa BBC, kierunek obrany przez właściciela stadionu wpisuje się w deklaracje burmistrza Londynu Sadiq Khana, który chce, by stolica Anglii stała się zeroemisyjna do 2030 roku. Między innymi dlatego miasto dołoży 45 tys. funtów na opracowanie projektu elektrowni słonecznej na dachu stadionu.

Przeczytaj też: SolarEdge uruchomił wirtualny magazyn energii

Wykorzystywanie kolejnych powierzchni pod fotowoltaikę to trend, który w miastach może przynieść wiele korzyści. Energia elektryczna z instalacji na dachach pozwala nie tylko zazielenić prąd w sieci, ale poprawia też opłacalność np. pomp ciepła (zasilane są wówczas w dużej mierze w ramach autokonsumpcji).

Fot. Egghead06, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies