Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Polsce walczą z wiatrakami, więc Onde zbuduje je u sąsiada. Ma kontrakt z litewską spółką

Piotr Gutowski, wiceprezes Onde, mówi wprost: w Polsce hamuje się rozwój OZE, gdy na Litwie jest „sprzyjające otoczenie legislacyjne”

Onde z Grupy Erbud pozyskało kontrakt przy budowie farmy wiatrowej na Litwie. Inwestorem jest firma UAB „Energijos žara” z Wilna. Litewska spółka wchodzi w skład znanej także w Polsce grupy z sektora odnawialnych źródeł energii z Estonii, czyli Enefit Green.

Polska firma przygotuje m.in. fundamenty pod turbiny elektrowni wiatrowej, której moc wyniesie 80 MW. Kontrakt opiewa na 25,7 mln euro, a zakończenie prac nastąpi w 2024 roku. Dla Onde to drugie zlecenie w tym kraju. W ubiegłym roku spółka podpisała umowę na prace przy innej farmie wiatrowej, realizowanej przez European Energy.

Przeczytaj też: Vestas rozwiązał problem, który był kulą u nogi branży wiatrowej

Ciekawie w kontekście tego, co dzieje się obecnie wokół wiatraków w Polsce, brzmi wypowiedź Piotra Gutowskiego, wiceprezesa Onde, którą przytoczono w komunikacie spółki. Przyznaje on, że Litwa, choć jest mniejszym od polskiego rynkiem, to panuje w niej „sprzyjające otoczenie legislacyjne”. – Rynki zagraniczne są istotnym kierunkiem rozwoju ONDE. Dają nam one tak potrzebną w biznesie dywersyfikację wobec zleceń na rynku polskim, gdzie wciąż legislacja, zamiast wspierać rozwój OZE, hamuje go – ocenił Gutowski.

Wypowiedź przedstawiciela Onde to nawiązanie do wciąż nierozwiązanej sprawy przepisów dla farm wiatrowych w kraju. Wprawdzie po niemałym zamieszaniu Sejm przegłosował nowelizację tzw. ustawy antywiatrakowej, ale w ocenie ekspertów nie odblokuje to inwestycji w tym sektorze. Więcej o tym, co zatrzymuje wiatraki i ile mogłyby zmienić, jeśli chodzi o rynek energii w Polsce, w tekście Z wiatrakami źle, bez nich jeszcze gorzej. W Polsce potrzebna jest realna debata, nie gra na emocjach.

Przeczytaj też: Nietypowa elektrownia słoneczna. Umieszczono ją w antenie satelitarnej

Onde buduje też elektrownie wiatrowe w Polsce. W ubiegłym roku rozpoczęła prace przy farmie wiatrowej Człuchów dla ZE PAK w woj. pomorskim oraz dla Polenergii w Wielkopolsce. Buduje też w woj. zachodniopomorskim dla innej firmy z tej samej grupy – PAK Polska Czysta Energia.

Mat. prasowe Onde

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies