Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Na Mazowszu zaczęła pracę największa farma wiatrowa Polenergii. Zasili do 180 tys. gospodarstw domowych

Spółka w przypadku wiatraków na lądzie stawia na duński koncern Vestas

Polenergia uruchomiła swoją największą inwestycję w odnawialne źródła energii w Polsce. Farma Wiatrowa Dębsk ma moc 121 MW i jest jedenastą elektrownią tego typu w portfelu spółki kontrolowanej przez Dominikę Kulczyk. Elektrownia uruchomiona w woj. mazowieckim składa się z dwóch części: 15 turbin jest na terenie gminy Kuczbork-Osada, a 40 kolejnych – gminy Żuromin. Wszystkie wiatraki dostarczył duński Vestas, z którym Polenergia ma także długoletnią umowę jako serwisanta farmy.

Przeczytaj też: Dołek, a potem najwyższe obroty. Mamy nowy rekord w energetyce wiatrowej

Po uruchomieniu FW Dębsk moc zainstalowana Polenergii w OZE wzrosła do 472 megawatów. Elektrownia wiatrowa na Mazowszu jest też jedną z największych farm wiatrowych w kraju. Przewiduje się, że z nowej instalacji do sieci popłynie 366 GWh energii elektrycznej rocznie. Taka ilość energii pozwoli zasilić ponad 180 tys. gospodarstw domowych (czyli tyle, ile mieszka np. w kilku powiatach na Mazowszu) i uniknąć emisji blisko 320 tys. ton CO2 w skali roku.

Przeczytaj też: PGE po raz drugi wygrywa lokalizację dla nowej morskiej farmy wiatrowej

Przy tej inwestycji Polenergia współpracowała z Vestasem, ale w przypadku planowanych morskich farm wiatrowych wybrała innego dostawcę. Jak pisaliśmy, mając do wyboru Vestas, GE i Siemens Gamesa, podpisała umowę z tą ostatnią firmą. Z kolei Vestas przy rozwoju offshore wind (morska energetyka wiatrowa) w Polsce związał się z Orlenem. Wiatraki na morzu Polenergia chce rozwijać we współpracy z norweskim Equinorem, planuje trzy farmy na Bałtyku o łącznej mocy 3000 MW.

Fot. mat. prasowe Polenergia

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies