Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Już nie Famur, a Grenevia. Zielona transformacja spółki kojarzonej ze sprzętem górniczym

Grenevia od 2020 roku dywersyfikowała swoją działalność, przejmując kojarzone z zieloną transformacją biznesy i spółki

Grupa Famur zdecydowała, że zmieni nazwę na Grenevia – poinformowali przedstawiciele spółki notowanej na warszawskiej giełdzie. Nowa nazwa ma lepiej oddawać aktualny kształt spółki, która zamierza rozwijać się w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE).

Jednocześnie firma nie rezygnuje całkowicie z nazwy Famur – ta pozostanie, ale wyłącznie jako marka produktów związanych z działalnością, na której dotychczas budowano spółkę. Chodzi o technologie i produkty dla sektora wydobywczego (m.in. sprzęt górniczy) oraz energetyki wiatrowej. Proces zmiany nazwy wymaga jeszcze decyzji akcjonariuszy a także wpisu do KRS. Ma to nastąpić na przełomie kwietnia i maja 2023 r.

Przeczytaj też: Nie jest tak źle, jak się wydawało. Kryzys przyspiesza transformację

Famur/Grenevia od 2020 roku dywersyfikowała swoją działalność, przejmując kojarzone z zieloną transformacją biznesy i spółki. Jej struktura to teraz cztery segmenty, za które odpowiedzialne są inne podmioty. Projekt-Solartechnik zajmie się rozwijaniem wielkoskalowej fotowoltaiki, Impact Clean Power Technology systemów bateryjnych, a Elgór+Hansen będzie odpowiadał za rozwiązania przeznaczone dla sektora dystrybucji energii (np. transformatory). Ostatnim segmentem są produkty dla sektora wydobywczego i energetyki wiatrowej (pod wspomnianą, niezmienioną marką Famur).

Ogłaszając zmianę nazwy, spółka przedstawiła też swoją strategię zrównoważonego rozwoju na lata 2023-2030. W jej ramach zamierza do 2030 roku zredukować emisje gazów cieplarnianych o 40 proc. (w stosunku do 2021 r.) w zakresach 1 i 2. To tzw. scope emissions, w przypadku zakresu 1. chodzi o emisje bezpośrednie powstałe w wyniku działalności spółki, zakres 2. obejmuje pośrednie emisje. Do końca 2024 r. 35 proc. energii elektrycznej wykorzystywanej przez Grenevię ma pochodzić z OZE. W strategii założono też, że zmieni się struktura przychodów grupy – w 2024 r. 70 proc. z nich ma nie być związanych z sektorem węgla energetycznego.

Przeczytaj też: Gdzie w Polsce jest najbardziej eko i innowacyjnie? Ten indeks daje odpowiedź

Jak czytam w strategii, na tę chwilę Grenevia ma w portfolio 3,1 gigawata mocy w projektach fotowoltaicznych na różnym etapie rozwoju, a zakład Impact jest w stanie rocznie wyprodukować baterie o łącznej pojemności rzędu 600 MWh.

O Famurze i jego planach pisaliśmy na łamach green-news.pl Przekształcenie w Grenevię to efekt kilkuletniej strategii grupy, by rozszerzać działalność o sektor OZE. Przejęcie Projekt Solartechnik pozwoliło holdingowi na wejście na rynek fotowoltaiki, a w listopadzie 2022 r. Famur przejął Impact Clean Power Technology.

KATEGORIA
TRANSFORMACJA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies