Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Mikołaj przyszedł później do Polskich Elektrowni Jądrowych. Spółka od atomu dostała prawie 4 mld zł w obligacjach

Przed spółką trudny czas negocjacji kontraktowych z potencjalnymi wykonawcami

Ministerstwo Finansów poinformowało, że wyemitowało i przekazało do kilku spółek i instytucji obligacje skarbowe o wartości 5,6 mld zł. Największa część tej kwoty, bo 3,98 mld zł, trafiła do Polskich Elektrowni Jądrowych, podmiotu, który jest odpowiedzialny za projekt budowy elektrowni atomowej w kraju.

Przeczytaj też: Anna Moskwa zapewnia, że Bruksela nie zablokuje atomu w Polsce

Finansowe wsparcie zostało przekazane PEJ już po serii zdarzeń wokół polskiego programu jądrowego. W końcu wybrano partnera i dostawcę technologii dla „rządowego” programu (jest jeszcze ten zapowiadany przez państwowe i prywatne spółki), czyli Westinghouse.

Dodatkowe środki z obligacji potrzebne będą PEJ zwłaszcza w nadchodzących miesiącach. Spółkę czekają negocjacje kontraktowe z potencjalnymi wykonawcami etc. Wspominał o tym prezes Westinghouse w Polsce Mirosław Kowalik w wywiadzie z połowy listopada.

Przeczytaj też: Jest umowa między Westinghouse a PEJ

Co ciekawe, polski program jądrowy nie ma jeszcze określonego modelu finansowania budowy bloków w gminie Choczewo. W Polskim Programie Energetyki Jądrowej z 2020 roku założono, że Skarb Państwa ma utrzymać udziały (51 proc.) w PEJ, a resztę miałyby przejąć podmioty zewnętrzne. Na razie nie jest jednak jasne, czy taki plan zostanie zrealizowany. Nie można wykluczyć, że dojdzie w tym zakresie do zmian.

Fot. Elektrownia jądrowa Tihange (Belgia) /Trougnouf (Benoit Brummer), CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies