Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Grupa Azoty coraz bliżej kupna projektu dużej farmy fotowoltaicznej

Elektrownia słoneczna Brzezinka ma mieć do 270 megawatów mocy

Grupa Azoty ustaliła kluczowe warunki transakcji (Term Sheet) dotyczące kupna 100 proc. udziałów Solarfarm Brzezinka. Później może zostać zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży. Nabycie udziałów miałoby nastąpić w I półroczu 2024 roku po spełnieniu kilku warunków po stronie Solarfarm.

Przeczytaj też: Famur wchodzi w przyszłościowy biznes

Spółka Solarfarm ma w planach budowę farmy słonecznej Brzezinka (w gminie Oleśnica w woj. dolnośląskim) o mocy co najmniej 270 MW. Zakupem tego projektu zainteresowane są Azoty. Jednak aby transakcja się powiodła, wykonawca inwestycji musi uzyskać stosowne pozwolenia. Azoty rozpoczęły negocjacje w sprawie tej transakcji w lipcu 2022 roku. – Nie mam wątpliwości, że inwestycja przybliży nas do realizacji celów zapisanych w naszym strategicznym projekcie „Zielone Azoty”, w którym wskazujemy projekty z obszaru OZE jako jedną z dróg naszej transformacji klimatyczno-energetycznej – mówi cytowany w komunikacie Grupy Azoty jej wiceprezes Marek Wadowski.

Szacowana wartość inwestycji to około 240 mln euro. Generalnym wykonawcą farmy ma być VSB Energie Odnawialne Polska. Budowa ma być przeprowadzona w formule pod klucz (EPC). Oznacza to, że nad wszystkimi etapami prac czuwać ma VSB.

Przeczytaj też: Tak dobrze jeszcze nie było. Rekordowy rok dla fotowoltaiki w Europie

Jeżeli projekt dojdzie do skutku, to farma fotowoltaiczna Brzezinka będzie jedną z największych w Polsce pod względem mocy. Na razie liderem pozostaje elektrownia słoneczna Zwartowo w gminie Choczewo, o mocy 204 MW (z możliwością rozbudowy do ponad 280 MW).

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies