Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Boże Narodzenie w stylu eko

Mniej rzeczy – więcej radości! Polskie Stowarzyszenie Zero Waste proponuje, żeby to hasło stało się myślą przewodnią świąt

Każdy z nas rocznie wytwarza ok. 350 kg odpadów. W Unii Europejskiej powstaje rocznie około 25,8 mln ton śmieci z tworzyw sztucznych, z czego tylko ok. 30 proc. trafia do recyklingu. Według danych Too Good To Go, ilość odpadów z gospodarstw domowych w okresie świątecznym może rosnąć nawet o 50 proc.

Boże Narodzenie często staje się „świętem konsumpcji”, kiedy ulegamy pokusie nadmiernego kupowania przedmiotów i marnowania żywności. Ellen Galinsky, współzałożycielka organizacji Families and Work Institute, przeprowadziła ankietę, w której zapytała dzieci, co ich zdaniem najbardziej zapamiętają ze swojego dzieciństwa. Większość z nich opowiadała o codziennych, rodzinnych obiadach, wakacyjnych spotkaniach i bajkach na dobranoc. Dlatego zamiast koncentrować się na mnożeniu wydatków, w okresie świąteczno-noworocznym zachęć rodzinę i przyjaciół do wspólnych aktywności. Wspólne gotowanie i czas spędzony z rodziną mogą stać się wspomnieniem, które będą nam towarzyszyć przez kolejny rok. Chwile bycia razem to najpiękniejszy podarunek zarówno dla darczyńcy jak i osoby obdarowywanej.

Przeczytaj też: Jaka ryba na święta? Dzika i ze zrównoważonego połowu

Jak nie wpaść w świąteczne pułapki? Oto kilka podpowiedzi.

Choinka – sztuczna czy żywa? Sztuczne świąteczne drzewka składają się z mieszanki stali, polietylenu i igieł z PCV. Niektórzy uważają, że dzięki zakupowi takiej choinki przeciwdziałają wycince lasów. Niestety już sama produkcja sztucznych choinek jest energochłonna i powoduje przedostawanie się do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych, a ich recykling jest właściwie niemożliwy. Według szacunków potrzeba 10-20 lat, aby spłacić koszt długu ekologicznego zaciągniętego podczas produkcji plastikowej choinki. Jeśli mamy już sztuczną choinkę, korzystajmy z niej jak najdłużej.

Żywe choinki (pod warunkiem, że pochodzą z legalnego źródła) nie są wycinane z lasów, lecz ze specjalnych upraw, a plantator drzewek iglastych wykorzystuje miejsce po wyciętych choinkach na nowe nasadzenia. Jeśli decydujemy się na drzewko cięte, to choinkę po świętach powinniśmy oddać do kompostowania. Jeżeli kupimy drzewko w doniczce, możemy je po świętach posadzić przed domem lub na działce albo oddać do specjalnych punktów odbioru, np. w ramach akcji poświątecznej adopcji drzewek. Naturalną choinkę można również wypożyczyć z wypożyczalni. Działają one w większości miast.

Przeczytaj też: Minimalizm finansowy w praktyce. Zasada „nie marnuję” może dotyczyć też domowego budżetu

Dekoracje bożonarodzeniowe najlepiej przygotowywać z materiałów naturalnych, które nadają się do kompostowania lub recyklingu. Choinkę możesz ozdobić: jabłkami, laskami cynamonu, suszonymi plasterkami cytrusów, orzechami włoskimi, szyszkami, mchem, domowymi piernikami, aniołkami czy gwiazdkami zrobionymi z papieru, kory lub słomy. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o to, aby pozbyć się wszystkich plastikowych dekoracji na rzecz nowych, bardziej zrównoważonych alternatyw. Jeżeli już masz takie ozdoby, pozwól im jak najdłużej służyć w twoim domu.

Świąteczne przyjęcie. Korzystaj z talerzy, szklanek i sztućców wielokrotnego użytku. Używaj materiałowych serwetek zamiast ich papierowych odpowiedników. Zaplanuj posiłki i zrób listę rzeczy, które musisz kupić oraz tych, które masz w spiżarni. Spróbuj oszacować wielkość i liczbę porcji. Planując, ile jedzenia przygotować, weź pod uwagę m.in. to, czy wśród gości będą dzieci lub osoby ze specjalnymi upodobaniami żywieniowymi. Podziel się z sąsiadami składnikami, których potrzebujesz tylko odrobinę, np. przyprawami. Zorganizuj zawartość lodówki tak, by rzeczy o krótkim terminie przydatności do spożycia znajdowały się w widocznym miejscu.

Pamiętaj o segregowaniu odpadów, recyklingu i ograniczaniu marnowania żywności. Ratuj żywność przed zmarnowaniem! Zamiast podawać całe jedzenie na raz, uzupełniaj naczynia na bieżąco i pilnuj, aby łatwo psujące się dania nie stały zbyt długo poza lodówką. Poproś gości o zabranie ze sobą pojemników na żywność i zachęć ich do zabrania jedzenia, które pozostanie po przyjęciu. Przekaż nadwyżki jedzenia tym, którzy go potrzebują.

Na podstawie: Poradnika „Święta zero waste” Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste (cały raport możesz pobrać w formacie .pdf)

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies