Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Coraz więcej samochodów elektrycznych w Polsce. W tym roku przybyło ich już blisko 24 tysiące

Do końca listopada w Polsce zarejestrowanych było ponad 62 tys. samochodów z napędem elektrycznym

Co miesiąc w ramach Licznika Elektromobilności Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) publikują dane na temat liczby zarejestrowanych aut elektrycznych. Z najnowszego podsumowania za listopad 2022 r. wynika, że w kraju jest 62,1 tys. samochodów osobowych i użytkowych z napędem elektrycznym.

Przeczytaj też: Pierwszy polski samochód elektryczny Izera na chińskiej platformie

Ponad 59 tys. to auta elektryczne osobowe, resztę stanowią pojazdy ciężarowe i dostawcze. Co ciekawe, z listopadowego zestawienia wynika, że w przypadku osobówek mamy do czynienia z małym przełomem: w Polsce jest więcej w pełni elektrycznych aut (BEV, battery electric vehicles) niż hybryd typu plug-in (PHEV, plug-in hybrid electric vehicles). Pierwszych jest 29,8 tys., drugich – 29,4 tys. To pierwszy raz od ponad półtora roku, gdy liczba całkowicie elektrycznych aut przewyższyła liczbę hybryd.

– Zakładamy, że pod warunkiem kontynuacji subsydiów z programu „Mój elektryk” ten trend utrzyma się również w 2023 r., zwłaszcza że w segmencie BEV zapowiedziano zdecydowanie więcej premier modelowych niż w segmencie PHEV – ocenia Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, cytowany w komunikacie organizacji.

Przeczytaj też: Arval: co piąty zamówiony w lipcu samochód to auto elektryczne

PSPA i PZPM szacują, że przez 11 miesięcy 2022 roku liczba aut elektrycznych (zarówno BEV jak i PHEV) wzrosła o dokładnie 23870 sztuk. To blisko 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2021.

Przybywa również elektrycznych motocykli, motorowerów czy autobusów. Tych ostatnich jest w kraju dokładnie 803. Rośnie również liczba stacji do ładowania pojazdów elektrycznych. Pod koniec listopada br. było 2527 ogólnodostępnych stacji ładowania, przybyły 33 nowe.

Fot. Image by rawpixel.com

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies