Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polskie górnictwo idzie w fotowoltaikę. JSW szuka finansowania

Po Polskiej Grupie Górniczej przyszła kolej na JSW. Spółka zamierza sporo zainwestować w zieloną transformację

– Rozmawiamy z grupą polskich banków i instytucji finansowych o refinansowaniu obecnego długu i dostarczeniu nowej struktury finansowania w wysokości ok. 2 mld zł – przekazał Polskiej Agencji Prasowej Robert Ostrowski, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jak mówił, JSW zamierza wyemitować zielone obligacje, a także budować farmy fotowoltaiczne. Niewykluczone też, że górnicza spółka rozpocznie akwizycje w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Przeczytaj też: Pekao wraca do węgla. Będzie finansować handel paliwem

JSW miałaby w ciągu 4-6 lat zbudować farmy fotowoltaiczne o mocy około 80 MW. Ostrowski zapewnił, że już przebadano tereny wokół kopalń i koksowni należących do spółki pod kątem takich inwestycji.

Ostrowski kilka dni przed udzieleniem wypowiedzi PAP był uczestnikiem debaty, podczas której mówił o konieczności pozyskania stabilnego finansowania, które umożliwi realizację tych planów.

– Węgiel energetyczny będzie wypierany przez OZE, natomiast węgiel koksowy poprzez różne formy wykorzystania go do produkcji stali pozostanie z nami – mówił, zaznaczając, że węgiel koksowy to ważny surowiec dla zielonej transformacji. Wykorzystuje się go przy produkcji stali, której używa się do budowy zarówno elektrowni wiatrowych, jak i farm fotowoltaicznych.

Przeczytaj też: Producenci energii poznali rządowe limity cen

Jastrzębski koncern, który zarządza m.in. kopalniami Pniówek, Budryk czy Borynia-Zofiówka, jest kolejną górniczą spółką z Polski, która sygnalizuje, że zamierza pójść w kierunku zielonej transformacji. Polska Grupa Górnicza w 2019 roku zainstalowała panele na dachu kopalni Halemba. Rok później otrzymała trzy unijne dotacje na budowę trzech farm fotowoltaicznych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies