Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nowy trend w górnictwie. Panele słoneczne na dachach kopalni

PGG uruchamia pierwszą instalację fotowoltaiczną. Zmniejszy zużycie energii z węgla, który sama dostarcza

Polska Grupa Górnicza w piątek 11 października włącza pilotażową instalację fotowoltaiczną o mocy 410 kilowatów. Jak podaje spółka, to pierwsze z przedsięwzięć w dużym projekcie, którego celem jest pozyskanie energii słonecznej.

Na dachach dziewięciu budynków Halemby, od dyrekcji po lampownię, zamontowano łącznie 1109 paneli fotowoltaicznych. Dostarczą rocznie ok. 390 MWh energii elektrycznej. Jak przypomina spółka, 80 proc. produkcji przypada na miesiące o najwyższym nasłonecznieniu, czyli między marcem a wrześniem.

Przeczytaj też: E.On zarządza tysięcami wiatraków dzięki polskiemu oprogramowaniu

Cytowany w komunikacie prezes PGG Tomasz Rogala wyjaśnia, że energia ze słońca zostanie wykorzystana w całości na potrzeby własne grupy, co pozwoli na ograniczenie poboru energii z sieci, a w konsekwencji na większą niezależność energetyczną spółki.

Z pewnością oznaczać będzie również realne obniżki rachunków, bo energia z własnych źródeł fotowoltaicznych jest coraz bardziej atrakcyjna na tle energii wytwarzanej z węgla. A trzeba pamiętać, że spółki górnicze są jednocześnie jednymi z głównych odbiorców prądu.Zakłady PGG mają już własne wewnętrzne sieci, co ułatwia przyłączanie instalacji słonecznych do sieci.

Projektem w Halembie PGG nie mówi ostatniego słowa. W najbliższym czasie na montaż – tym razem paneli naziemnych – czekają hałdy kopalni Sośnica w Gliwicach wzdłuż autostrady A4 (łączna moc farmy wyniesie około 8 MWp). Podobne farmy na ośmiu wybranych hałdach i terenach pogórniczych w PGG będą miały potencjał mocy 40 MWp. Natomiast kolejne instalacje dachowe (na początek w Sośnicy, Rudzie Śl. i Rybniku) dadzą ok. 6-7 MWp mocy. PGG szacuje, że łącznie elektrownie fotowoltaiczne w spółce mogą osiągnąć ok. 95 MW mocy. Pilotaż w Halembie spółka sfinansowała z własnych środków.

Przeczytaj też: Pierwszy polski gigawat w energetyce słonecznej

Koszt całego projektu energetyki słonecznej w PGG obliczany jest na ok. 300 mln zł. Nawet 80 proc. dofinansowania uzyskać będzie można z UE w programie NFOŚiGW w Warszawie na zmniejszenie emisyjności przemysłu.

Tzw. unikniętą emisję w związku z przejściem na zużycie czystej energii w całym projekcie PGG szacuje się na ok. 60 tys. t dwutlenku węgla w roku. Pilotaż w Halembie zapobiegnie wyrzuceniu w powietrze 317 t dwutlenku węgla (CO2), 297 t dwutlenku siarki (SO2), 302 t tlenków azotu (NOx) oraz 18 kg pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies