Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czarny bank chce być mniej czarny. Pekao uruchamia linię kredytów dla firm inwestujących w fotowoltaikę

Nowa oferta umożliwia ubieganie się o dopłaty do odsetek z programu Biznes Max prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego

Biuro prasowe Pekao poinformowało właśnie o uruchomieniu przez bank akcji kredytowej dla firm zainteresowanych inwestycją we własną instalację fotowoltaiczną. – Nasza oferta jest skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, które chciałyby obniżyć koszty energii elektrycznej. Inwestycje w mikroinstalacje zwrócą się w ciągu kilku lat, a koszty nie będą wysokie z uwagi na dopłatę do odsetek z programu BGK Biznes Max – mówi cytowana w komunikacie wiceprezes banku Magdalena Zmitrowicz.

Przeczytaj też: Rusza rekordowy projekt wiatrowy w Polsce

Program Biznes Max umożliwia ubieganie się o dopłaty refundujące część zapłaconych odsetek. Do końca 2020 roku stawka dopłaty wynosi 5 proc. W kolejnych latach będzie sięgać 3,3 proc. Obejmuje okres nie dłuższy niż 3 lata od daty uruchomienia kredytu. W ramach oferty Pekao firmy mogą ubiegać się o finansowanie instalacji produkujących energię na potrzeby własne, których montaż nie wymaga składania wniosku o pozwolenie na budowę czy koncesję. Sama instalacja zaś jest przyłączana do sieci na podstawie zgłoszenia do właściwego zakładu energetycznego.

Ogłoszone dziś uruchomienie nowej akcji finansowania fotowoltaiki to drugie w ostatnim czasie przedsięwzięcie Pekao w obszarze odnawialnych źródeł energii. Kilka tygodni temu bank poinformował o swoim udziale w finansowaniu największej farmy wiatrowej w Polsce w Potęgowie na Pomorzu. Pekao jest jednym z kilku banków biorących udział w konsorcjum. Moc farmy w Potęgowie ma wynosić 220 MW. Dostarczać ją będzie 81 turbin.

Przeczytaj też: innogy buduje nową farmę wiatrową w Polsce

Zaangażowanie Pekao w finansowanie zielonej energetyki warto zauważyć. Nie można jednak zapominać, że bank ten jest jednym z ostatnich na polskim rynku, który wciąż deklaruje chęć kredytowania projektów węglowych, podobnie jak PKO BP i Alior. W Europie banki rezygnują z finansowania nowych elektrowni węglowych i kopani węgla, którego spalanie jest przyczyną zbliżającej się katastrofy klimatycznej. Również w Polsce coraz więcej banków kończy z finansowaniem nowych projektów węglowych. Wśród nich są m.in. ING, BNP Paribas, mBank, Santander czy Credit Agricole.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies