Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Warszawa zachęca do oszczędzania. Dojazdolator wylicza, kiedy transport miejski opłaca się bardziej od auta

Kalkulator pokazuje, ile można zaoszczędzić dojeżdżając do pracy tramwajem czy autobusem

Za nami kolejny Dzień bez samochodu. Święto obchodzone co roku 22 września w Europie jest okazją do promowania transportu miejskiego. Nie inaczej było i w tym roku – wiele miast w Polsce udostępniło bezpłatnie komunikację publiczną. Jednak z auta warto zrezygnować nie tylko wtedy, gdy tramwajem czy autobusem miejskim można przejechać się za darmo.

Przeczytaj też: Polskie samorządy podnoszą ceny biletów

Rzadsze korzystanie z samochodu to nie tylko korzyść dla klimatu, ale i portfela. Zwłaszcza w czasie kryzysu energetycznego, przez który ceny paliw mocno wzrosły. Do oszczędzania zachęcają też Warszawski Transport Publiczny i urząd miasta. Wspólnie opracowały Dojazdolator, czyli kalkulator pokazujący, ile dziennie wydaje się na dojazdy do pracy autem.

Wystarczy podać średnie spalanie samochodu, cenę paliwa i liczbę kilometrów do pokonania na trasie dom-praca w obydwie strony. Można też doliczyć koszt parkingu. Po przeliczeniu dowiadujemy się, ile dziennie i miesięcznie kosztuje nas dojeżdżanie autem. Dojazdolator zestawia tę kwotę z kosztem biletu miesięcznego w stolicy.

Przeczytaj też: Dzięki taniemu biletowi Niemcy uniknęli emisji 2 milionów ton CO2

Kalkulator bierze do porównania tylko najtańszą możliwą opcję poruszania się komunikacją miejską po Warszawie: miesięczny biletem z uprawnieniami warszawianki/warszawiaka (przysługuje on osobom, które płacą podatki w mieście). Taka karta miejska kosztuje 98 zł miesięcznie. Natomiast standardowy, imienny na dwie strefy jest prawie dwa razy droższy – kosztuje 180 zł. Dojazdolator nie uwzględnia też jeszcze innego ważnego czynnika, czyli czasu potrzebnego do pokonania trasy.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies