Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wystartowała największa w Szkocji i najgłębiej położona na świecie elektrownia wiatrowa

Farma Seagreen zacznie pracować z pełną mocą za niecały rok. Na razie działa jedna ze 114 turbin

Morska farma wiatrowa (MFW) Seagreen w Szkocji rozpoczęła produkcję energii – poinformowały TotalEnergies i SSE Renewables. Farma zlokalizowana jest 27 kilometrów od wybrzeży hrabstwa Angus we wschodniej Szkocji. Gdy osiągnie pełną zdolność operacyjną w pierwszej połowie 2023 roku, ma mieć łączną moc 1075 MW.

Przeczytaj też: Rusza kampania na rzecz energetyki wiatrowej

22 sierpnia pracę rozpoczęła pierwsza ze 114 turbin, które wejdą w skład elektrowni wiatrowej na Morzu Północnym. Za projekt odpowiada konsorcjum TotalEnergies i SSE Renewables, gdzie pierwsza ze spółek ma 51 proc. udziałów. Koszty całego przedsięwzięcia szacuje się na blisko 3 miliardy funtów (prawie 17 mld zł).

Elektrownia wiatrowa u wybrzeży Angus będzie największą tego typu instalacją w Szkocji. Jednocześnie Seagreen pobiła inny rekord. Jak twierdzą jej twórcy, fundamenty turbin na farmie są zakotwiczone na głębokości 59 metrów. Ma jej to dawać tytuł najgłębiej położonej MFW na świecie. Dla porównania: turbiny w polskim projekcie farm wiatrowych mają powstawać na głębokościach od 20 do 40 metrów.

Przeczytaj też: NIK wzięła pod lupę polskie plany na morską energetykę

Seagreen po uruchomieniu wszystkich 114 turbin ma generować energię elektryczną, która zasili ponad 1,6 mln gospodarstw domowych w Szkocji. Farma ma wytwarzać rocznie około 5 TWh energii, co pozwoli uniknąć emisji ponad 2 milionów ton CO2.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies