Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Klienci z Polski już oficjalnie mogą zamówić Teslę. Najtańszy Model 3 wyceniono na ok. 200 tys. zł

Na zamówione dziś samochody będzie trzeba poczekać co najmniej do początku przyszłego roku

No i stało się faktem to, co szef Tesli Elon Musk zapowiedział na Twitterze kilka tygodni temu. Amerykański producent samochodów elektrycznych udostępnił właśnie klientom z Polski narzędzie, za pomocą którego mogą skonfigurować i zamówić takie auto. Dla Polaków dostępne są Model 3, Model S i Model X. Przewidywany termin dostawy zamówionego dziś samochodu to najwcześniej początek przyszłego roku.

Przeczytaj też: Oto polski motocykl elektryczny

Najtańszy Model 3 zapewnia ok. 400 kilometrów zasięgu i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w poniżej 6 sekund. W konfiguracji tej kosztuje 39,5 tys. dolarów bez podatków. Jak wyliczył serwis e-autokult.pl, po przewalutowaniu na złote i doliczeniu obowiązkowych danin samochód będzie kosztował ok. 216 tys. zł. Nie ma więc szans na to, że załapie się na rządowy program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, który obejmuje pojazdy w cenie do 125 tys. zł netto. Według konfiguratora najtańszy Model S będzie kosztować ok. 400 tys. zł a Model X – ponad 400 tys. zł.

O tym, że Tesla zacznie wkrótce sprzedawać w Polsce swoje samochody, jej założyciel Elon Musk poinformował kilka tygodni temu na Twitterze. Tekst na ten temat możecie znaleźć tutaj. Jeszcze wcześniej amerykański producent uruchomił pierwszy w Polsce serwis aut (więcej o tym tutaj). Natomiast w miniony piątek firma poinformowała, że rozpoczyna sprzedaż samochodów na kilku kolejnych rynkach w Europie Środkowej. Na liście tej, oprócz Polski, znalazły się także Rumunia, Słowenia i Węgry.

Przeczytaj też: Byli menedżerowie Tesli zbudują fabrykę w Europie

Jak wynika z większości profesjonalnych opracowań, samochody elektryczne są mniej emisyjne niż spalinowe. To znaczy, że emisja dwutlenku węgla na wszystkich etapach produkcji, dostawy, eksploatacji i recyklingu jest w ich przypadku mniejsza, niż dla samochodów spalinowych. I to nawet przy dzisiejszym udziale odnawialnych źródeł w produkcji energii elektrycznej. Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies