Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
„Wielomiliardowa skala”. Westa Investmens zapowiada sfinansowanie wodorowego hubu w Lubuskiem

To kolejny raz, gdy prywatny kapitał wyprzedza rząd. Firma chce sprzedawać wodór do Niemiec

H2 Energy, spółka należąca do Westa Investments, przygotowuje się do sfinansowania zakładu produkującego i magazynującego wodór. Dodatkowo chce zainwestować w jego dystrybucję w hubie energetycznym. Firma posiada ponad 700 ha gruntów w województwie lubuskim, w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej, nieopodal niemieckiej granicy. Westa Investments została założona przez braci Artura i Piotra Paluchów. Swoją finansową niezależność buduje dzięki projektom z branży nieruchomości. Inwestuje też w odnawialne źródła energii.

Przeczytaj też: Sanok inwestuje w wodór

Kluczowa dla powodzenia przedsięwzięcia może być lokalizacja. W komunikacie prasowym przygotowanym przez H2 Energy czytam, że spółka nastawia się na sprzedaż wodoru do Niemiec. Ta gospodarka, według prognoz, może najszybciej w Europie zaadaptować technologie wodorowe na dużą skalę. Niemcy już zapowiedziały, że znaczna część wodoru wykorzystywanego w przemyśle i energetyce będzie pochodziła z importu. W jaki sposób H2 Energy zamierza produkować gaz?

– Produkcja zielonego wodoru w oparciu o wielkopowierzchniowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne to potężny projekt, a zarazem mający świetne perspektywy biznesowe – wyjaśnia Jakub Styczeń, pełnomocnik zarządu H2 Energy. Manager zaznacza, że trwają już prace przygotowawcze związane z inwestycją oraz rozmowy z partnerami. Spółka szuka ich nie tylko w Europie Zachodniej, ale także na Bliskim Wschodzie. Firma nie podaje na razie konkretnych kwot, jakie zamierza przeznaczyć na tę inwestycję. Mówi jedynie o „wielomiliardowej skali projektu”.

Przeczytaj też: Spółka Solorza będzie produkować autobusy wodorowe

Warto tu dodać, że to kolejny prywatny podmiot chcący inwestować w technologie wodorowe. Rząd, pomimo licznych zapowiedzi oraz powołania pełnomocnika ds. gospodarki wodorowej i przygotowania Polskiej Strategii Wodorowej nie spieszy się z inwestycjami. Spółki skarbu państwa nie mogą pochwalić się dynamiką działania – pomimo tego, że jesteśmy europejskim liderem produkcji wodoru.

Zdjęcie: Biel Morro on Unsplash

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies