Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
We Wrocławiu protest przed siedzibą biura Komisji Europejskiej. Chodzi o lasy

Protestujący aktywiści i aktywistki walczą o uwagę polityków przed ważnym głosowaniem w Parlamencie Europejskim

Dzień przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim dotyczącym uznawania biomasy drzewnej za odnawialne źródło energii (OZE), we Wrocławiu zorganizowano protest. Aktywiści i aktywistki, wsparci przez naukowców, domagają się zaprzestania spalania biomasy i dopłacania do tej technologii. Przypominają, że „Las to nie paliwo”. Zaplanowane na 13 lipca głosowanie w PE będzie miało decydujący wpływ na kształt dalszej polityki Brukseli w tej sprawie. Prace unijnych polityków będą się koncentrować na poprawkach do dyrektywy o odnawialnych źródłach energii.

Przeczytaj też: Europosłanki i europosłowie zaczynają rozumieć problemy związane ze spalaniem biomasy

Drewno z lasu nie powinno być traktowane wyłącznie jako biomasa. Jego pozyskiwanie i spalanie jest szkodliwe dla przyrody, ale cierpi też na tym przemysł. Brakuje drewna do produkcji mebli, bo zamiast tego trafia do pieców.

– W obecnym kształcie prawo nie rozróżnia rodzajów biomasy. Inny wpływ na środowisko ma zbieranie i spalanie słomy pozostałej po żniwach jednorocznych zbóż, a inny wpływ ma wywożenie z lasu kłód z drzew, które będą odrastały następne kilkadziesiąt lat. To dlatego domagamy się zaprzestania uznawania pierwotnej biomasy leśnej za źródło energii odnawialnej – wyjaśnia Michał Kolbusz z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Przeczytaj też: Holandia rezygnuje z biomasy w ciepłownictwie

– Istnieje ryzyko, że podczas głosowania 13 lipca politycy ulegną lobby leśników i sektora bioenergii, które wywierają na nich nacisk. Lobbing jest szczególnie silny wśród krajów środkowoeuropejskich i skandynawskich. Liczę, że europosłowie i europosłanki z Komisji ITRE wysłuchują głosu nauki oraz obywateli i przyjmą poprawki chroniące lasy, klimat i gospodarkę. Setki tysięcy obywateli UE podpisały petycję, w której sprzeciwiają się traktowaniu drewna z lasów jako paliwa dla elektrowni, czy elektrociepłowni. Sytuacja, w której wysokoemisyjne paliwo pozyskiwane jest ze szkodą dla lasów i klimatu, a jednocześnie to paliwo uważane jest za odnawialne źródło energii i dotowane, jest niedopuszczalna – komentuje Piotr Skubisz z Instytutu Spraw Obywatelskich.

Protest we Wrocławiu odbył się z udziałem osób związanych z Pracownią na rzecz Wszystkich Istot, Fundacji EkoRozwoju, Extinction Rebellion Polska oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies