Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Warszawskie Veturilo mocno się zmieni. Miasto ma nową umowę z operatorem rowerów miejskich

Marka Veturilo jest już w Warszawie doskonale znana. Po konsultacjach z mieszkańcami zmieni się np. sposób zwracania jednośladów

Nowe Veturilo wystartuje w 2023 roku i na mocy nowej umowy będzie działać do 2028 roku. Kontrakt na obsługę systemu miejskich warszawskich rowerów trafił do firmy Nextbike GZM. To marka doskonale znana w stolicy, jednak w ostatnich latach przeszła wiele zmian, w tym właścicielskich. Spółkę przejął hulajnogowy startup Tier. Można się zatem spodziewać, że nowa umowa nie będzie w 100 proc. kontynuacją dotychczasowych rozwiązań. Zapowiedziano kilka istotnych z perspektywy użytkowniczek i użytkowników zmian.

Przeczytaj też: Poznaj Rowerowe miasto

Wartość umowy to 105 mln zł. Sezon Veturilo będzie trwał dziewięć miesięcy. Prezes Nextbike, Tomasz Wojtkiewicz tłumaczył mi, że zimowa przerwa w usłudze wynika z ostrożności samorządu. Koszty operacyjne ponoszone zimą byłyby bardzo wysokie.

Co istotne, nie zmieniają się ceny wynajmu. Władze Warszawy będą dotować system. Zapowiedziano też zintegrowanie Veturilo z Kartą Warszawiaka. W efekcie osobom płacącym w Warszawie podatki wciąż będzie przysługiwać 20 minut darmowej jazdy.

Obecnie trwa 11 sezon działalności warszawskiego systemu rowerowego. Liczba wypożyczeń wraca do poziomu sprzed pandemii. To doskonała informacja.

W przyszłym sezonie w Warszawie będzie do 5,5 tys. rowerów miejskich. Trzon systemu Veturilo stanowić będą 3 tys. rowerów udostępnionych w 300 stacjach. 10 proc. floty mają stanowić rowery elektryczne.

Dzielnice będą mogły finansować stacje na swoim terenie. – Realizujemy pewną misję. Mając tak duży system jesteśmy w stanie dostarczyć rowery do obszarów, w których funkcjonowanie Veturilo jest mniej opłacalne biznesowo. Mieszkańcy tych terenów także zasługują na dostęp do rowerów miejskich – powiedział Tomasz Wojtkiewicz.

Przeczytaj też: Hiszpanie będą dostarczac rowery dla Trójmiasta

Jakie jeszcze zmiany pojawią się w Veturilo? Po konsultacjach z mieszkankami i mieszkańcami zrezygnowano m.in. ze stojaków z elektrozamkami. Teraz to w kołach montowana będzie blokada. Rowery zostaną wyposażone w GPS – podobnie jak stacja. Możliwe będzie zwracanie rowerów poza stacją, w wyznaczonej strefie. Będzie się to wiązało z dodatkową opłatą. Same stojaki będą dostępne cały rok.

Miasto dzięki nowej umowie zyskało możliwość ustawiania wypożyczalni tymczasowych. To ważna zmiana, która pomoże udostępniać rowery np. podczas wydarzeń plenerowych na terenie Warszawy.

Zdjęcie: media ZDM

KATEGORIA
E-MOBILNOŚĆ
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies