Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Coraz więcej chętnych na fotowoltaikę. Jest ich tylu, że jeden z wytwórców szkła zwiększa produkcję pięciokrotnie

Rosyjska napaść na Ukrainę ma wiele skutków. Jednym z nich jest rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) na świecie

Prezes Borosil Renewables, indyjskiego giganta w branży szklanej, Pradeep Kheruka w Bloomberg Television ogłosił plany spółki na najbliższy czas. Firma aktualnie produkuje dziennie 450 ton szkła do paneli fotowoltaicznych, a zamierza zwiększyć produkcję do 2500 ton.

Przeczytaj też: Kilka lekcji dla Polski z Ankary. Gaz i węgiel niczym kula u nogi

Te działania to odpowiedź na rosnące zainteresowanie energetyką słoneczną i coraz ambitniejsze plany państw, by zwiększać udział fotowoltaiki (PV) w swoich miksach energetycznych. Trwa gorączkowe poszukiwanie alternatyw dla konwencjonalnych źródeł energii. Do tego trzeba dołożyć rosnące ceny ropy i gazu oraz innych nośników energii. W związku z powyższym Borosil chce już teraz zacząć nadprodukcję komponentówm, by zaspokoić potrzeby rynku w najbliższym czasie.

Ten trend widzi Borosil, bo jak oznajmił Pradeep, w jego ocenie fotowoltaika jest „najłatwiejsza” do rozwijania. Wpływ na to zwiększone zainteresowanie OZE ma też wojna w Ukrainie – pod znakiem zapytania stanęły dostawy surowców od Rosji. Unia Europejska nie chce węgla z tego kierunku, zamierza rezygnować stopniowo z ropy, a w tle toczą się też rozmowy o nałożeniu embarga na rosyjski gaz (choć jego wprowadzenie w życie na poziomie UE to niestety mało prawdopodobny scenariusz).

Przeczytaj też: Prosumencka fotowoltaika jednak dostała rykoszetem

O tym, jak rosyjska inwazja na Ukrainę może wpłynąć na łańcuchy dostaw i ceny surowców, pisaliśmy już w marcu. To właśnie ewentualny brak komponentów czy niklu lub miedzi może wpłynąć negatywnie na planowaną zieloną transformację. Chęci, by prowadzić transformację to o wiele za mało, by proces ten doszedł do skutku.

Niestety Polska obecnie odłącza się od globalnego peletonu krajów, które dynamicznie rozwijają energetykę słoneczną. Moc instalacji fotowoltaicznych w kraju przekroczyła 10 GW, ale ze względu na zmianę przepisów, które wprowadzono od kwietnia br., odnotowujemy silne spowolnienie rynku domowych instalacji PV.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies