Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
IKEA buduje farmę fotowoltaiczną w Lubuskiem. Padło na Zbąszynek i Babimost

Spółka już ma swoje wiatraki w Polsce, teraz przyszedł czas na rozbudowę paneli słonecznych

IKEA rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej na użytek własny. Instalacja powstanie na terenie zakładów IKEA Industry w Babimoście i Zbąszynku (woj. lubuskie). Docelowo panele słoneczne mają mieć łącznie 19 MW mocy.

Przeczytaj też: RDLP z Gdańska pyta, czy ktoś od niej kupi drewno bez certyfikatu FSC

Na terenach zakładów produkcyjnych IKEA stanie łącznie 37 tys. paneli fotowoltaicznych, a ich powierzchnia będzie odpowiadała wielkości 6 sklepów tej firmy. Placówki IKEA mają średnio 35 tys. m2 kwadratowych, więc można przyjąć, że będzie to około 210 tys. m2 - czyli 21 hektarów.

– 20 maja 2022 r. rozpoczęliśmy proces budowy instalacji fotowoltaicznej w Babimoście. Mamy nadzieję, że analogiczne prace będą mogły się rozpocząć już wkrótce w Zbąszynku i innych fabrykach Ikea w Polsce – mówi cytowana w komunikacie firmy Małgorzata Dobies-Turulska, prezeska IKEA Industry Poland. Zdjęcie ilustrujące tekst pochodzi właśnie z tego wydarzenia, gdy symbolicznie rozpoczęto budowę.

Przeczytaj też: Zamierzasz pojechać do Ikei samochodem elektrycznym? Pamiętaj o kablu do ładowania

Budowa fotowoltaiki w Polsce to element globalnego planu inwestycyjnego Ikea w odnawialne źródła energii (OZE). Spółka podkreśla, że dotąd zainwestowała 2,5 mld euro w zieloną energetykę. Szwedzka firma ma w Polsce już farmy wiatrowe o łącznej mocy prawie 178 MW, montuje też panele słoneczne na swoich sklepach, magazynach i centrach dystrybucyjnych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies