Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
ArcelorMittal szuka pomysłów na dekarbonizację. Chce zainwestować w nowe technologie, nie tylko dla hutnictwa

Spółka ogłosiła konkurs dla firm, które działają m.in. w branży zielonej energetyki

Hutniczy gigant ArcelorMittal, działający także w Polsce, ruszył z Programem Akcelerator XCarb. Zaprasza do niego technologiczne startupy z całego świata, by zgłaszały swoje pomysły m.in. na to, jak zmniejszać emisje CO2 przy produkcji stali. Zgłoszenia do pierwszej rundy konkursu w 2022 roku kończą się 20 czerwca. Po tej rundzie konkursu na drugą połowę lipca zaplanowany jest „Dzień Akceleratora”. W jego trakcie (nie padła jeszcze data) finaliści będą mogli pokazać swoje dotychczasowe dokonania przed ekspertami.

ArcelorMittal precyzuje, że zgłoszenia muszą dotyczyć co najmniej jednego ze wskazanych przez siebie siedmiu zagadnień. Wśród nich znalazły się rozwiązania z zakresu różnego rodzaju zakłóceń w hutnictwie, ale również z magazynowania energii, rozwoju technologii czystej energii, wychwytywania dwutlenku węglu czy technologii wodorowych.

Przeczytaj też: Obiecująca próba produkcji zielonej stali. Użyto mieszanki wodoru i gazu ziemnego

– Potrzeba ograniczenia emisji gazów cieplarnianych jest jednym z największych wymagań inwestycyjnych naszych czasów. Stal może wnieść ogromny wkład w dekarbonizację światowej gospodarki, a firma ArcelorMittal zobowiązuje się do przewodzenia wysiłkom naszej branży i przyspieszenia naszych postępów – zapewnia, cytowany w komunikacie, Aditya Mittal, dyrektor generalny firmy.

Pieniądze na dofinansowanie innowacyjnych pomysłów pochodzą z Funduszu Innowacji XCarb spółki, uruchomionego w marcu 2021 roku. Z jego środków spółka co roku chce wydawać 100 mln dolarów, by wspierać nowe technologie i dekarbonizację.

Przeczytaj też: To początek rewolucji. Hutniczy potentat zainwestuje w Polsce w panele słoneczne

Dotychczas wsparcie z tego funduszu uzyskały cztery firmy: Heliogen (zajmuje się energią odnawialną), Form Energy (pracuje nad nowymi technologiami przechowywania energii), H2Pro (produkuje zielony wodór), a także Lanza Tech. Ostatni z tych startupów jako jedyny w tym gronie pracuje nad rozwiązaniami dla hutnictwa, ponieważ rozwija metody przechwytywania gazów odpadowych z procesów hutniczych.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies