Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Rekord nowych instalacji fotowoltaicznych w sieci PGE. Przybyło ich pięć razy więcej niż przed rokiem

Spółka sieciowa z grupy PGE ocenia pierwsze półrocze 2019 r. jako rekordowe pod względem liczby i mocy nowych instalacji słonecznych, jakie przyłączyła do systemu

W pierwszej połowie roku spółka PGE Dystrybucja przyłączyła do sieci 20 tysięcy kolejnych mikroinstalacji fotowoltaicznych. W efekcie na koniec czerwca br. do sieci operatora przyłączonych było łącznie już ponad 32 tysiące tego typu instalacji, a ich moc wyniosła blisko 190 MW.

Przeczytaj też: To będzie słoneczny boom wśród małych i średnich firm

Coraz więcej osób w Polsce chce mieć własne panele słoneczne przy albo na domu. Potwierdzają to dane PGE: w I kw. 2018 r. do linii energetycznych spółki przyłączono 900 mikroinstalacji. W tym samym okresie bieżącego roku liczba ta wzrosła do 4500, czyli aż pięciokrotnie.

Jak szacuje Instytut Energii Odnawialnej, Polska w tym roku może znaleźć się na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy w energetyce słonecznej w Europie. Łączna moc wytwórcza pracujących w systemie źródeł słonecznych ma wynieść nawet 1,5 GW. Rok temu przyrost wyniósł 235 MW, co dało Polsce dziewiątą pozycję w Europie.

Przeczytaj też: Tesla z planami rozwoju w Polsce

Co istotne, większość przyłączanych nowych źródeł energii należy do osób prywatnych. Ale i przedsiębiorstwa coraz częściej chcą mieć dostęp do czystego prądu z własnych źródeł. Zdecydował się na to nawet zużywający najwięcej w kraju energii potentat – KGHM. Sama PGE chce natomiast nie tylko przyłączać instalacje słoneczne swoich klientów, ale również sama je budować. Powołała do tego specjalny fundusz.

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies