Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W czeskim Brnie powstaje największa w Europie miejska zadaszona farma akwaponiczna

Brno-Herspice zyskuje dzięki tej inwestycji dostęp do świeżej, lokalnie produkowanej żywności, wytwarzanej w sposób zrównoważony

Farma akwaponiczna to ukryta pod dachem specyficzna forma miejskiego rolnictwa. Dzięki pionowemu ustawieniu grządek można z 1 tys. m2 powierzchni zbierać takie plony, jak z ponad 15 tys. m2 upraw polowych. Jeśli chodzi o hodowle ryb, to wydajność 1 tys. m2 infrastruktury akwaponicznej pozwala osiągnąć rezultaty zbliżone do 20 hektarowego stawu. Takie uprawy i hodowle są w pełni zautomatyzowane oraz monitorowane 24 godziny na dobę. Ich największą zaletą jest to, że można je usytuować nawet w centrach miast. W Brnie-Herspicach taką farmę buduje czeska firma Future Farming. Inwestycja jest zlokalizowana ok. 6 km od historycznej części miasta, nieopodal dużych zakładów produkcyjnych branży motoryzacyjnej.

Przeczytaj też: Ten film dokumentalny pokazuje, jak branża mleczarska doi świat

Brno to drugie co wielkości czeskie miasto. Zamieszkuje je ok. 400 tys. ludzi. Miejska farma akwaponiczna, po zakończeniu całej inwestycji dostarczy mieszkańcom ponad 2 tony warzyw dziennie (ponad 770 ton rocznie) i ok. 320 ton ryb rocznie.

Pierwszy etap inwestycji jest już skończony. Na 3 tys. m2 uprawiane są warzywa i hodowane ryby. Druga hala jest na ukończeniu. Do końca br. ma powstać pozostała infrastruktura. Będzie to największa tego typu inwestycja w Europie.

Przeczytaj też: Czy wojna w Ukrainie wywoła falę głodu?

Future Farming jest pierwszą czeską firmą, zajmującą się komercyjną budową pionowych farm akwaponicznych. Poza Brnem działa już we wsi Kary – tam zlokalizowano bazę badawczo-naukową. Powstaje pierwsza zagraniczna inwestycja firmy w Senicy na Słowacji. Trwają też prace nad projektem w czeskich Letonicach.

W porównaniu z tradycyjnym rolnictwem, gospodarstwa akwaponiczne są znacznie nowocześniejsze i wydajniejsze. Można w nich zredukować zużycie wody nawet o 90 proc., uzyskując wartościowe plony.

Gospodarstwo w Brnie będzie w pełni zautomatyzowane i energooszczędne. Firma stawia na zaawansowaną akwaponikę, opierającą się na symbiozie organizmów. Ryby dostarczają w takim gospodarstwie roślinom składników odżywczych, a rośliny oczyszczają wodę dla ryb.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies