Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
ING Bank Śląski daje 242 mln zł kredytu na farmy słoneczne i wiatrowe

Qair, niezależny producent energii z odnawialnych źródeł, pozyskał finansowanie dla jednej z większych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce

Qair Polska podpisał z ING Bankiem Śląskim umowę kredytową na sfinansowanie 10 farm słonecznych oraz dwóch wiatrowych, o łącznej mocy 82 MW (72 MW z fotowoltaiki i 10 MW z wiatraków). Energia z nich zacznie płynąć w 2023 roku. Dzięki tej inwestycji Qair będzie operować instalacjami OZE o łącznej mocy zainstalowanej 400 MW. Dla ING Banku Śląskiego to kolejna transakcja z operatorem.

Przeczytaj też: ING wesprze rozwój infrastruktury ładowania w Gdański

Banki coraz chętniej wspierają zieloną transformację w energetyce. Na przykład mBank kilka dni temu pochwalił się, że w całym 2021 r. przeznaczył miliard złotych na finansowanie budowy nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Wszystkie realizowane za te środki projekty docelowo mają osiągnąć moc 400 megawatów. Z kolei BNP Paribas raportował, że na koniec III kw. 2021 r. na „zielone finansowanie” przeznaczył 1,9 mld zł, czyli blisko dwa razy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Przeczytaj też: Biznes nie może dziłać w oderwaniu od kryzysu klimatycznego

Qair działana na międzynarodowym rynku produkcji energii z OZE od ponad 30 lat. Ma na swoim koncie projekty zarówno fotowoltaiczne, wiatrowe, jak i wodne oraz wodorowe na czterech kontynentach.

W Polsce spółka działa od 2015 roku. Dysponuje źródłami energii o łącznej mocy zainstalowanej ponad 227 MW. Kolejnych 175 MW jest już w budowie lub ma zapewnione finansowanie. Spółka w dalszych planach ma uruchomienie projektów o mocy 2,5 GW.

Projekty OZE Qair finansuje także BNP Paribas.

Zdjęcie: Marcin Jozwiak on Unsplash

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies