Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polacy rzadko jeżdżą w zimie na rowerach. Gdyby mieli dostęp do bezpiecznej infrastruktury, nie byłoby wymówek

Grupa Romet przeprowadziła badanie, z którego wynika, że nie wszyscy rezygnują z dwóch kółek zimą. Jednak Ci, którzy odstawiają dwa koła w okresie jesienno-zimowym, mają bardzo konkretne powody swoich decyzji

Grupa Romet to wiodący polski producent rowerów. Firma przeprowadziła badanie wśród użytkowników i użytkowniczek jednośladów. Okazuje się, że nie brak w Polsce osób wsiadających na rower niezależnie od aury. Romet podaje, że nawet 23 proc. posiadaczek i posiadaczy dwóch kółek korzysta z nich w okresie jesienno-zimowym.

Jako główne powody rezygnowania z przejażdżek rowerem zimą ankietowani podają złe warunki atmosferyczne i drogowe. Wskazują też, że obawiają się wypadków i przeszkadza im szybko zapadający zmrok. Niemal jedna czwarta ankietowanych ocenia, że nie posiada odpowiedniego wyposażenia i odzieży pozwalającej swobodnie jeździć zimą. Dla aż 13 proc. badanych istotną przeszkodą w zimie okazuje się smog.

Przeczytaj też: Bruksela zapłaci mieszkańcom, którzy pozbęda się samochodów. Mogą w zamian kupić taniej rowery

– Obserwując zachowania konsumentów i branżę w Polsce od wielu lat, możemy bez wahania stwierdzić, że sezon rowerowy zdecydowanie się wydłużył, nie tylko ze względu na łagodniejące warunki pogodowe, ale również coraz nowocześniejsze i bardziej przystosowane do zróżnicowanych sytuacji drogowych rowery elektryczne oraz gravele. Choć nie potrafimy jeszcze zmieniać pogody, to istnieje kilka sposobów, aby również zimą korzystać z roweru, zwłaszcza że aktywność fizyczna pomaga budować odporność organizmu – komentuje Grzegorz Grzyb, wiceprezes Rometu.

Rowery ze wspomaganiem elektrycznym pozwalają łatwiej pokonywać dłuższe odcinki tras, wzniesienia i płynnie ruszać na nieodśnieżonych ścieżkach. Pojazdy na okres zimowy warto wyposażyć w silniejsze oświetlenie i dodatkowe odblaski. Istotne jest też zapewnienie sobie odpowiednich opon. Czasem warto rozważyć zakup lub wynajem innego rodzaj roweru niż ten, który posiadamy. Chodzi o to, by dwuślad poradził sobie na oblodzonej lub szutrowej nawierzchni poboczy i nieodśnieżonych ścieżkach rowerowych (niestety w Polsce wciąż się ich nie odśnieża w większości gmin). Szalenie ważne jest także dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Przeczytaj też: Rowerowe miasto okiem aktywisty rowerowego – podcast

Jak w praktyce wyglądają przygotowania rowerzystek i rowerzystów do sezonu zimowego? Według badania grupy Romet ponad połowa badanych śledzi prognozy pogody, posiada odpowiednią odzież i stosuje techniki jazdy poprawiające bezpieczeństwo na drodze. Mniej niż jedna czwarta badanych oddaje rower przed zimą do dodatkowego serwisu. 5 proc. badanych wskazało w ankiecie, że specjalnie przygotowuje swój organizm do aktywności w chłodzie poprzez stosowanie zimnych pryszniców lub morsowanie.

Jeśli chcesz kupić swój pierwszy rower ze wspomaganiem elektrycznym, skorzystaj z naszego poradnika.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies