Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Dzień Wegetarian sięgnij po książkę i naucz się gotować roślinnie. Mamy trzy rekomendacje

Chodzi Ci po głowie ograniczanie ilości zjadanego mięsa? Oto garść podpowiedzi, skąd czerpać inspiracje na przepisy

Jak co roku, 11 stycznia obchodzimy Dzień Wegetarian. Jednocześnie przez cały styczeń trwa Veganuary, czyli ogólnoświatowa inicjatywa mająca zachęcić ludzi do rezygnacji z mięsa w codziennej diecie.

Osób, które świadomie rezygnują z mięsa i zostają fleksitarianami, wegetarianami lub weganami, wciąż przybywa. O tym światowym trendzie piszemy w green-news.pl regularnie. Kuchnia roślinna jest zdrowa, smaczna i tańsza od tradycyjnej. Jednak często oznacza naukę gotowania niemal od nowa. Skąd czerpać inspiracje? Na przykład z książek.

Przeczytaj też: Raport NIK na temat polskiego mięsa może spowować, że sam zrezygnujesz z kotletów na obiad

Wybrałam trzy, które mogą zainspirować do działania. Pierwsza z nich to „Rośliny przede wszystkim. 101 przepisów fleksitariańskich” Tracy, Dany, Lori i Corky Pollan. W tej wydanej przez Znak książce znajdziesz solidne podstawy do tego, by zacząć coś zmieniać we własnej kuchni. „Jedz nie za dużo, rośliny przede wszystkim” to myśl przewodnia książki i fragment wypowiedzi Michaela Pollana, pisarza i dziennikarza środowiskowego, a prywatnie syna Corky Pollan, która od lat pisze o produkcji żywności, żywieniu i roślinach.

W domu Pollanów temat zdrowia i jedzenia jest obecny od lat. W książce autorki dzielą się swoimi przepisami na smaczne, pożywne i proste potrawy, które nie wymagają ogromnych nakładów pracy i inwestycji w sprzęt. Mają zachęcić do zasiadania przy wspólnym stole i dzielenia czasu razem. Część potraw może stać się inspiracją i zachętą do tego, by eksperymentować i jeść lepiej. Przypominają o sezonowości w kuchni i pozwalają ograniczyć marnowanie żywności.

W podobnym duchu napisana jest książka małżeństwa Anety i Jana Kuroniów „Przy jednym stole”. Zawiera ona 100 przepisów na dania wegańskie i z mięsem. Okraszona jest pokaźną porcją wiedzy na temat zdrowego żywienia. Autorów przepisów wspiera dietetyczka i technolog żywienia, Weronika Prussa Da Cruz, która rozprawia się na kilku stronach z najpowszechniejszymi mitami na temat diety roślinnej. Książkę można potraktować jako elementarz dla początkujących w kuchni (zarówno tradycyjnej, jak i roślinnej) lub źródło inspiracji dla osób, które już przeszły na wyższy poziom zaawansowania. Znajdziesz w niej polskie smaki, takie jak żur, kogel-mogel, pierogi gryczane, ale i egzotyczne potrawy oraz międzynarodową klasykę.

Trzecia książka, którą osobiście uważam za wybitną, to „Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” napisana przez Natalię Baranowską, a zilustrowana przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich. Choć to opowieść w dużej mierze obrazkowa, to niezależnie od wieku czytelniczki lub czytelnika pozwoli lepiej zrozumieć procesy towarzyszące uprawie i hodowli wszystkiego, co trafia na nasze stoły. Poznasz dzięki niej tradycje kulinarne i powody, dla których dane potrawy są popularne w jednych częściach świata, a zupełnie nie nadają się dla ludzi w innych miejscach globu. "Podróżując" po kontynentach, przekonasz się, że gotować może każdy. Poznasz też przysmaki z 26 krajów. Sprawdź, jaka część tych dań to czysta kuchnia roślinna.

A po więcej roślinnych kulinarnych inspiracji odsyłam Cię do artykułu, który napisałam rok temu, bo Veganuary pojawia się w kalendarzu co roku.

KATEGORIA
STYL ŻYCIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies