Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Katarczycy inwestują w małe reaktory jądrowe Rolls-Royce'a

Quatar Investment Authority obejmuje 10 proc. udziałów w projekcie, który dla Brytyjczyków ma być krokiem na drodze do neutralności klimatycznej w 2050 roku

Katarski państwowy fundusz majątkowy Quatar Investment Group dołącza do podmiotów, które interesują się rozwojem małych reaktorów jądrowych, w skrócie SMR. Robi to inwestując 85 milionów funtów (równowartość ok. 460 mln zł) w prowadzony przez Rolls-Royce'a program budowy małych reaktorów jądrowych nowej generacji.

Przeczytaj też: Atomowy alians polskich miliarderów

Wsparcie Rolls-Royce'a przez QIA zamyka etap pozyskiwania finansowania na rozwój brytyjskiego SMR. Katarczycy obejmą 10 proc. udziałów w spółce, która już teraz pracuje nad rozwojem reaktora o mocy 470 MW, który ma zostać zbudowany w Wielkiej Brytanii. Pozostali inwestorzy zaangażowani w konsorcjum Rolls-Royce Small Modular Reactor to amerykańska firma energetyczna Exelon Generation i BNF Resources, wehikuł inwestycyjny wspierany przez zamożną francuską rodzinę Perrodo. Rolls-Royce, który przez ostatnie sześć lat rozwijał projekt SMR samodzielnie, będzie właścicielem pozostałych 70 procent. Dodatkowo projekt zyskał solidny, wynoszący 210 mln funtów grant rozwojowy od brytyjskiego rządu.

Rolls-Royce ma ambicję wprowadzić swoje rozwiązanie na rynek około 2030 roku i dołączyć do światowej czołówki firm rozwijających technologię mikro- i małych reaktorów jądrowych. Obecnie na prowadzeniu są GE Hitachi ze swoją technologią BRWX-300 oraz amerykański NuScale. Rozwiązania te wydają się bardzo obiecujące z punktu widzenia Polski, która obecnie wytwarza około 70 proc. energii z węgla. Należy jednak pamiętać, że technologia SMR jest dopiero rozwijana i certyfikowana, i nigdzie nie została wdrożona na skalę przemysłową.

Przeczytaj też: Orlen i Synthos powołują wspólną spółkę do atomu

W Polsce jej zastosowaniem interesuje się cała grupa firm. To przede wszystkim Synthos Green Energy Michała Sołowowa, PKN Orlen i ZE PAK Zygmunta Solorza. Są też takie podmioty jak KGHM czy Unimot, które nawiązały współpracę z NuScale.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies