Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen i Synthos powołują spółkę do wspólnych projektów jądrowych. Na celowniku jest SMR

Pierwszy mały reaktor Orlenu miałby ruszyć przed 2030 rokiem

PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną, która zakłada utworzenie spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy. Głównym celem projektu będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce małych reaktorów jądrowych (w skrócie SMR). Chodzi przede wszystkim o reaktory BWRX-300 dostarczane przez amerykańską firmę GE Hitachi. Więcej o niej przeczytasz tutaj.

Przeczytaj też: Koniec polskiego boomu w fotowoltaice? Przepisy się zmienią

Umowa między Orlenem a „zieloną” spółką Synthosu zakłada między innymi promocję technologii SMR w Polsce, poszukiwanie lokalizacji pod inwestycje, a później ich realizację i produkcję energii elektrycznej oraz ciepła z małych bloków jądrowych, do których technologię dostarczy GE Hitachi.

Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w Polsce do 2030 roku. List intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski został już podpisany. Inwestycja w mikro i małe reaktory jądrowe pozwoli na dalszy intensywny rozwój całej grupy Orlen i pomoże zdecydowanie zredukować nasze emisje dwutlenku węgla. Energetyka oparta m.in. o reaktory modułowe będzie atrakcyjnym uzupełnieniem portfolio energetycznego opartego o odnawialne źródła energii i gaz powiedział prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

Dodał, że priorytetem spółki jest wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i krajowych dostawców. Inwestycje w reaktory modułowe miałyby się odbywać przy 50-procentowym udziale polskich firm.

Przeczytaj też: Solaris buduje park ładowania autobusów elektrycznych

Jon Ball, wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy zaznaczył podczas konferencji, że Polska ze swoją ogromną flotą elektrowni węglowych, które będą wymagać wyłączenia, jest idealnym miejscem dla rozwoju małych reaktorów jądrowych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: OZE, ATOM

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies