Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Rzeszowie ruszyła pierwsza na świecie linia do produkcji szyb, które generują prąd ze słońca

Opracowana przez ML System technologia QGlass opiera się na użyciu wtopionych w szkło kropek kwantowych

ML System to notowana na warszawskiej giełdzie rzeszowska spółka, która specjalizuje się w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami (BIPV). 16 grudnia otworzyła pierwszą na świecie linię produkcyjną QGlass – w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

– Realizujemy założenia strategii „nowej ery kwantowej” na lata 2020-2024. Pierwszym kamieniem milowym na drodze jej realizacji jest uruchomienie pionierskiej w skali świata linii produkcyjnej. To jedno z najważniejszych wydarzeń w 15-letniej historii firmy. Moce wytwórcze nowej linii szacujemy na ok. 60 tys. mkw. w skali roku – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Przeczytaj też: InPost proponuje powtórne wykorzystanie opakowań

Wyjaśnia, że uruchomienie całkowicie przezroczystych szyb wpisuje się w oczekiwania i potrzeby rynku i jest odpowiedzią na politykę UE, która koncentruje się na popularyzacji rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Od blisko dwóch lat obowiązuje unijna dyrektywa (NZEB – Nearly Zero Energy Buildings), której celem jest znaczne obniżenie zużycia energii w budynkach, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii odnawialnej. To zwiększa popyt na rozwiązania BIPV.

ML System zainstalował już szyby z powłoką kwantową na przeszklonej elewacji budynku położonego na wysokości 1500 m n.p.m. centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba, gdzie ze względu na przeznaczenie nieruchomości podstawowym wymogiem była wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii. Rozwiązanie znalazło także zastosowanie w Polsce, w ramach pilotaży, na budynku biurowym firmy Aluron w Zawierciu oraz w jednym ze sklepów sieci Żabka. Szyby z powłoką kwantową zainstalowano także na fasadzie fabryki QGlass ML System.

Przeczytaj też: Prąd podrożeje o połowę. OZE obniżyłyby rachunki

Jak działają szyby z powłoką kwantową? Rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System opiera się na wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Szyby QGlass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia, podobnie jak perowskity.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies