Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
InPost wprowadza pierwszy w Polsce system wtórnego obiegu opakowań w e-commerce

Jeśli zrobisz zakupy w sieci i otrzymasz paczkę, w środku będzie naklejona etykieta zwrotna. Można ją zeskanować w paczkomacie i zwrócić opakowanie do magazynu inPost

InPost ogłosił, że uruchamia test pierwszego w Polsce systemu wtórnego obiegu opakowań używanych w handlu elektronicznym. W pilotażu uczestniczy Modivo, modowa platforma spółki e-obuwie z grupy CCC. Rozwiązanie jest proste. Jeśli zrobisz zakupy w Modivo i otrzymasz paczkę, w środku będzie naklejona etykieta zwrotna. Można ją zeskanować w paczkomacie i zwrócić opakowanie do magazynu InPost. Po oczyszczeniu pudełko wróci do e-sklepu i zostanie ponownie wykorzystane.

Przeczytaj też: Niepotrzebny sprzęt elektroniczny oddasz do paczkomatu

Jak twierdzi Rafał Brzoska, prezes inPostu, tylko w ubiegłym roku w Polsce wysłanych zostało ponad 640 mln paczek, a w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Niestety, opakowania są piętą achillesową branży e-commerce.

– Co roku setki milionów jednorazowych opakowań trafiają na śmietniki. Przy obecnym wzroście rynku e-commerce kierunek jest tylko jeden – logistyka musi być nowoczesna, wydajna i jeszcze bardziej ekologiczna. Dlatego wprowadzamy pierwszy w Polsce system wtórnego obiegu opakowań w e-commerce. Opakowania są dostosowane rozmiarem do wysyłanego produktu, aby nie przewozić powietrza – mówi Rafał Brzoska. Dodaje, że jako lider rynku wierzy, iż dostępność paczkomatów umożliwi wprowadzenie prawdziwie efektywnego systemu obrotu opakowaniami zwrotnymi.

Przeczytaj też: Jak wykorzystać łopatę zużytej turbiny wiatrowej?

To kolejna inicjatywa less waste InPostu. W listopadzie firma ogłosiła, że za jej pośrednictwem można oddawać używany sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz, odebrać kod na darmową wysyłkę, umieścić go na paczce i nadać w jednym z ponad 15 tys. paczkomatów, bez żadnych dodatkowych warunków i opłat. InPost podkreślał, że w ten sposób każdy sam może zadbać o prawidłowy recykling lub nadać drugie życie niepotrzebnej elektronice. Więcej o tej inicjatywie w artykule Niepotrzebny sprzęt elektroniczny oddasz do paczkomatu. Nowa usługa less waste od InPostu.

Zwrotne opakowania wdraża też Zalando, jednak usługa analogiczna do tej, którą zaoferuje InPost, jeszcze nie jest w Polsce dostępna.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies