Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Smog dusi Kraków. Startuje darmowa komunikacja miejska

Stan powietrza w Krakowie jest tak zły, że udostępniono komunikację publiczną za darmo

W poniedziałek 13 grudnia br. władze Krakowa zamieściły komunikat o udostępnieniu darmowej komunikacji miejskiej w związku z prognozowanym przekroczeniem norm pyłu PM 10 w kolejnych 24 godzinach. Choć w samym mieście obowiązuje uchwała antysmogowa i całkowity zakaz stosowania paliw stałych w domowych piecach, to jednak za mało by zabezpieczyć mieszkańców stolicy Małopolski. Z ościennych miejscowości, w których takie regulacje nie obowiązują, napływa rakotwórczy smog.

Przeczytaj też: Śląsk najszybszy w likwidowaniu kopciuchów

Centrum Zarządzania Kryzysowego Krakowa poinformowało, że bezpłatna komunikacja będzie dostępna przez cały wtorek (14 grudnia br.). Z darmowych przejazdów można skorzystać zarówno na terenie miasta, jak i w gminach sąsiadujących. Taka procedura jest wdrażana wtedy, gdy występuje poważne zagrożenie zanieczyszczeniem powietrza. Stężenie pyłu PM10 sięgnęło w Krakowie niemal 900 proc. normy; stężenia pyłu PM 2,5 zostało przekroczone pięciokrotnie.

Przeczytaj też: Szczyrk nie może pobierać opłaty klimatycznej. Ma złą jakość powietrza

Jednocześnie władze miasta apelują, aby szkoły, przedszkola i żłobki ograniczyły zajęcia prowadzone na zewnątrz. Proszą też, by dzieci, osoby starsze, młodzież poniżej 25 lat, osoby z chorobami krążenia, alergiami, unikały wychodzenia z domu, ograniczały wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni i powstrzymały się od wietrzenia pomieszczeń, w których przebywają.

Grupą, która powinna szczególnie na siebie uważać, kiedy przekraczane są normy jakości powietrza, są kobiety w ciąży. Udowodniono wielokrotnie związek oddychania zanieczyszczonym powietrzem przez ciężarne z niską wagą urodzeniową dzieci oraz schorzeniami neurologicznymi pojawiającymi się we wczesnym wieku.

Zdjęcie: Ostap Senyuk on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies