Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Śląsk najszybszy w likwidowaniu kopciuchów. Inni mogą się wstydzić!

Po raz trzeci przygotowano ranking programu „Czyste powietrze”. Gminy z województwa śląskiego ze świetnymi wynikami

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i Polski Alarm Smogowy (PAS) podsumowały, jak wyglądał III kwartał br. w programie „Czyste powietrze”. Zebrano dane z 2477 gmin. Różnice w tempie wymiany kopciuchów na niskoemisyjne źródła ciepła w różnych częściach kraju są bardzo duże.

Przeczytaj też: Kopciuch w domu to gańba: nowa odsłona kampanii antysmogowej w Rybniku

Na czele rankingu znalazła się śląska gmina Godów, której mieszkańcy złożyli 262 wnioski o dofinansowania z programu. Objęły one 3721 budynki jednorodzinne. Drugie miejsce zajęła gmina Czerwionka-Leszczyny, a trzecią Jejkowice. W sumie aż siedemnaście pierwszych miejsc zestawienia zajęły gminy z woj. śląskiego.

Najmniej wniosków złożyły gminy podkarpackie, opolskie, łódzkie i lubuskie. Lider zestawienia, Rybnik złożył 726 wniosków o dofinansowanie. Miasto to jest bardzo ciekawym przykładem. Od lat znajduje się w czołówkach zestawień miejscowości, w których mieszkańcy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Smog obserwuje się tam miesiącami.

Przeczytaj też: W Warszawie wystartował licznik kopciuchów. Pokazuje, że władze mają ręce pełne roboty

Mieszkańcy woj. śląskiego bardzo poważnie podeszli do uchwały antysmogowej, zgodnie z którą od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można używać starszych niż 10-letnie kotłów na paliwa stałe. Śląsk nie jest jednak jedyną częścią Polski, gdzie takie przepisy zaczną niebawem obowiązywać. Restrykcje obejmą woj. podkarpackie. Kolejne duże zmiany wynikające z uchwał antysmogowych nastąpią w styczniu 2023 roku. Obejmą one województwa: mazowieckie, małopolskie i łódzkie.

Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje aktywność gmin w trzecim kwartale bieżącego roku (od 1 lipca do 30 września 2021 r.). Powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.

Zdjęcie: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies