Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE deklaruje: nowy ekofundusz będzie nastawiony na inwestycje w OZE

Grupa energetyczna zapowiedziała dzisiaj utworzenie 1,5 mld zł funduszu. Mamy więcej informacji, na co pójdą te pieniądze

We wtorek przed południem PGE podała, że tworzy fundusz Eko-Inwestycje, który będzie dysponował kwotą 1,5 mld zł. Ma nim zarządzać towarzystwo TFI Energia, a środki na inwestycje dadzą spółki z grupy PGE.

W pierwszym komunikacie grupa jako cele inwestycyjne wskazała m.in. elektromobilność, usługi efektywności energetycznej, optymalizację systemów energetyki, ograniczanie emisji, wykorzystanie technologii cyfrowych. Nie było jednak żadnej informacji o odnawialnych źródłach energii, dlatego postanowiłam przyjrzeć się sprawie bliżej.

Przeczytajcie też: mBank przeznaczy kolejne środki na OZE

– FIZAN Eko-Inwestycje będzie nastawiony na inwestowanie w odnawialne źródła energii, a zwłaszcza w fotowoltaikę, farmy wiatrowe i magazyny energii. Powołując fundusz o wartości 1,5 mld zł PGE chce mocno zaakcentować swoje zainteresowanie rozwojem zielonych technologii oraz efektywnością energetyczną – odpowiedział Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE.

Jeśli chodzi o elektromobilność, to PGE chce inwestować w masowy transport elektryczny. Natomiast w zakresie źródeł energii innych niż OZE, to zgodnie z przypuszczeniami green-news.pl, w grę wchodzi również wysokosprawna kogeneracja (w praktyce chodzi o elektrociepłownie gazowe lub wielopaliwowe), które w obecnej sytuacji faktycznie mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza w polskich miastach.

Przeczytajcie też: EBI wyjdzie z wspierania projektów złych dla klimatu?

– W jeden projekt fundusz będzie mógł zainwestować maksymalnie 20 proc. swojej wartości. Ma być transparentny i rentowny – dodaje Maciej Szczepaniuk.

Warto pamiętać, że FIZAN będzie podlegać przepisom ustawy o Komisji Nadzoru Finansowego. A to w praktyce oznacza, że będzie oceniana rentowność wszystkich projektów oraz że muszą być dochodowe. Można powiedzieć, że jest to pewna zmiana jakościowa. Polskie spółki energetyczne praktycznie od zawsze są traktowane przez rządzących jako narzędzie do realizowania celów politycznych, bez względu na koszty. W przypadku tego funduszu każdy złoty musi zostać wydany na zasadach rynkowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies