Za pięć lat nawet co dziesiąta mała i średnia firma może mieć swoje panele słoneczne na dachu – ocenia BGK. Pomoże bankom finansować fotowoltaikę
Coraz więcej firm decyduje się na inwestycje we własne odnawialne źródła energii. Sprzyja temu zarówno spadek cen instalacji fotowoltaicznych, jak i szybujące w górę ceny energii elektrycznej dla firm. Niektórzy przedsiębiorcy muszą płacić nawet o 70 proc. więcej niż przed rokiem.
Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) liczą, że do 2023 roku 7 – 10 proc. małych i średnich firm będzie miało panele fotowoltaiczne.
– Fotowoltaika jest obecnie atrakcyjna nie tylko ekonomicznie, czy środowiskowo, ale także wizerunkowo. Coraz więcej małych i średnich firm jest zainteresowanych inwestowaniem w panele fotowoltaiczne - ocenia Wojciech Hann, członek zarządu BGK.
Przeczytajcie także: Dostawy wody dzięki energii ze słońca. Ruszył projekt Warszawskich Wodociągów
Z myślą o nich przedsiębiorcach zainteresowanych własnymi instalacjami słonecznymi BGK rozszerza jeden z produktów gwarancyjnych – Biznesmax. Gwarancje pozwolą udzielić bankom finansowania o łącznej wartości 2,87 mld zł. Gwarancje BGK będą wspierać ogłoszony przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz program Energia Plus. Jego celem jest popularyzowanie w Polsce prosumenckich instalacji fotowoltaicznych.
Program Biznesmax jest finansowany ze środków pochodzących z UE. Do tej pory gwarancje BGK pozwoliły bankom udzielić 150 mln zł finansowania dla mikro-, małych i średnich firm. Gwarancja Biznesmax jest bezpłatnym zabezpieczeniem kredytu, udzielanym przez BGK tym przedsiębiorcom, którzy chcą zaciągnąć kredyt na sfinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej.
Przeczytajcie również: Już chyba tylko państwowe banki chcą finansować energetykę węglową. Santander rezygnuje z kredytowania nowych bloków
Maksymalna kwota gwarancji to 2,5 mln euro, przyznawana jest na maksymalnie 20 lat i zabezpiecza do 80 proc. wartości kredytu. Z oferty BGK mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy chcą produkować prąd na własne potrzeby i w ten sposób ograniczyć rachunki za energię.
Niedawno Ekopożyczkę na zakup paneli słonecznych ogłosił PKO BP.
Zostaw komentarz