Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen będzie produkować ekologiczny glikol. Użyje zielonego wodoru

W Trzebini uruchomiono największy zakład tego typu w Europie

Orlen Południe z grupy PKN Orlen uruchomił pierwszą w Polsce i największą w Europie instalację do produkcji zielonego glikolu. Do jego wytwarzania używany będzie produkowany w Trzebini wodór. Na razie powstaje on z gazu, jednak docelowo używany będzie biogaz np. odpadów rzepakowych.

Przeczytaj też: Emisje CO2 w Europie z efektem jojo. Duży wzrost w Polsce

W Trzebini powstawać będzie 30 tys. ton ekologicznego glikolu propylenowego rocznie. To o 10 tys. ton więcej niż wytwarza jedyna tego typu instalacja w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii. Glikol jest używany w farmacji, rolnictwie, przemyśle kosmetycznym, ale również w energetyce słonecznej. Dzięki uruchomionej dziś inwestycji Orlen pokryje 75 proc. krajowego zapotrzebowania na ten produkt.

Ważną częścią kompleksu w Trzebini jest także pierwszy polski hub wodorowy o mocy 350 ton czystego wodoru rocznie. Trwa obecnie rozruch instalacji (podobnie jak tej do produkcji glikolu). Trzy czwarte generowanego H2 zostanie przeznaczone do produkcji glikolu, a pozostała jedna czwarta, po doczyszczeniu, jako paliwo wodorowe. Moce produkcyjne hubu wyniosą 350 ton rocznie czystego wodoru jakości automotive.

– Będziemy tu produkować wodór o jakości, która umożliwia wykorzystywanie go w transporcie miejskim. W ostatnich latach zainwestowaliśmy w Orlen Południe ok. 800 mln zł, co pozwoliło tę spółkę wzmocnić i ustabilizować – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas otwarcia instalacji.

Zielony glikol jest czysty i bezpieczny dla środowiska. Jego odbiorcami, oprócz polskich firm, będą także zagraniczne przedsiębiorstwa. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi spółka rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

Przeczytaj też: W Zawierciu powstanie pierwszy taki w UE zakład recyklingu baterii

Paliwo z Trzebini docelowo będzie zasilać flotę komunikacji miejskiej w Krakowie i aglomeracji śląskiej. Koncern podpisał w tej sprawie listy intencyjne o współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie i Krakowskim Holdingiem Komunalnym oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. W przyszłości Orlen Południe będzie dysponować także mobilną stacją tankowania wodoru.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: ORLEN, WODOROWY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies